SME

Vyznamenanie dostali osemnásti

BRATISLAVA - Osemnástim ľuďom včera prezident Rudolf Schuster odovzdal štátne vyznamenania pri príležitosti osamostatnenia sa republiky. V krátkom príhovore sa zamýšľal, kde sa oceňovaní ľudia berú, kto ich vychováva a formuje.

Slávnostné odovzdávanie štátnych vyznamenaní bolo dôstojné. Najvyšší ústavní činitelia (zľava predseda parlamentu Pavol Hrušovský, prezident Rudolf Schuster, predseda vlády Mikuláš Dzurinda) počúvajú prejav oceneného filmového režiséra Dušana Hanáka. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Osemnástim ľuďom včera prezident Rudolf Schuster odovzdal štátne vyznamenania pri príležitosti osamostatnenia sa republiky. V krátkom príhovore sa zamýšľal, kde sa oceňovaní ľudia berú, kto ich vychováva a formuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko sa vždy vyznačovalo množstvom šikovných ľudí. Verím, že svoj um a skúsenosti odovzdáte mladým a stanete sa im príkladom," povedal vyznamenaným Rudolf Schuster na slávnosti v starej budove Národnej rady, ktorú sledovalo asi dvesto pozvaných hostí (politici a zahraniční diplomati).

Okrem odborníkov a verejných činiteľov vláda prisúdila vyznamenanie aj viacnásobným majstrom sveta v pretekoch štvorkajakov. V zozname už neboli šéfovia pobočiek veľkých firiem, ktoré na Slovensku investovali veľa peňazí.

Väčšina ministrov sa pred slávnosťou stretla prvýkrát v novom roku, všetci si vzájomne blahoželali a priali všetko najlepšie. Odovzdávanie ocenení trvalo vyše hodiny, pozvaným zahralo Trávničkovo kvarteto skladby slovenských skladateľov. „Autoritu a vážnosť sveta si najskôr získame múdrymi a šikovnými ľuďmi," zakončil Schuster vyznamenávanie.

SkryťVypnúť reklamu

Štátne orgány a firmy pôvodne navrhli na vyznamenanie 31 ľudí. Vicepremiér Pál Csáky vláde navrhol oceniť 20 z nich, nakoniec dostali vyznamenanie 18. Z Csákyho zoznamu vypadli sochár Villiam Schiffer, rozhodca Peter Koščo, generál Peter Novotňák a šéf hasičov Imrich Pinter. Do zoznamu ocenených naopak vláda vrátila Františka Kleina a Vladimíra Bajana. (rf)

Zoznam vyznamenaných Pribinov kríž I. triedy

František Klein - veľká postava slovenskej medicíny, významný pedagóg Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Vyznamenanie dostal in memoriam.

Peter Blaho - uznávaný právny romanista, rektor Trnavskej univerzity. Je aj nositeľom titulu rytier commendator svätého Gregora veľkého, ktorý mu udelil pápež Ján Pavol II.

Dušan Hanák - významný scenárista a režisér. Známe sú jeho filmy Ružové sny, Papierové hlavy, Tichá radosť či Ja milujem, ty miluješ.

SkryťVypnúť reklamu

Ernest Zmeták - maliar, ktorý významne ovplyvnil naše výtvarné umenie druhej polovice 20. storočia.

Pribinov kríž II. triedy

Ondrej Šeševička - zaslúžil sa o efektívne využitie slovenských surovinových zásob, o zmenu technológie ťažby a spracovania magnezitu, ktorá zlepšila životné prostredie na Gemeri. Je šéfom magnezitových závodov v Jelšave, ktoré ho na vyznamenanie navrhli.

Juraj Bača, Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Erik Vlček - mnohonásobní majstri sveta a Európy v rýchlostnej kanoistike, už dlhší čas neporazení.

Pribinov kríž III. triedy

László Dobos - spisovateľ, popredný predstaviteľ maďarskej literatúry, v roku 1969 bol členom slovenskej vlády, ale musel odísť, po revolúcii bol poslancom za Spolužitie. Dnes je riaditeľom vydavateľstva Madách v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Čertík - pracoval dlhé roky v bani Handlová v rôznych funkciách od najnižších až po výrobného námestníka. Je projektantom tunela Branisko.

Ctibor Greguš - uznávaný lesnícky a prírodovedný odborník, ktorý sa zaslúžil o ekologizáciu lesného hospodárstva a jeho trvale udržateľný rozvoj.

Jozef Kočiš - patrí medzi zakladateľov modernej slovenskej archivistiky a regionálnej historiografie.

Ľudovít Petránsky - výtvarný teoretik, kritik a pedagóg, profesor. Pripravil množstvo významných slovenských výstav napríklad vo Francúzsku, Spojených štátoch amerických, Kanade. Na vyznamenanie ho navrhla Fakulta architektúry STU v Bratislave.

Helena Woleková - prácou v sociálnej oblasti sa výrazne zaslúžila o „sociálny rozvoj" republiky. Bola prvou ženou, ktorá sa v postkomunistickom období stala členkou vlády. Je riaditeľkou Fondu na podporu sociálnych zmien a správkyňou nadácie SOCIA, ktorá podporuje vznik nových sociálnych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Bajan - je takmer desať rokov starostom mestskej časti Bratislava-Petržalka za SDKÚ. Zaslúžil sa o „sociálny rozvoj" republiky. Je aj podpredsedom Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré ho na vyznamenanie navrhlo. Desať rokov pôsobil aj ako poslanec Národnej rady.

Kríž Milana Rastislava Štefánika II. triedy

Pavol Vagaský - dlhoročný zamestnanec Železníc Slovenskej republiky. V máji 2003, v čase pracovného voľna, svojou rozhodnosťou a odvahou zabránil nehode dvoch vlakov na trase Hanušovce nad Topľou a Čierne nad Topľou.

Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy

Vladimír Bruňo - Člen útvaru osobitného určenia policajného prezídia. Zachránil rukojemníčku, ktorú zajal ozbrojený páchateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 548
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 647
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 284
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 811
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 643
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 813
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 760
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Max Verstappen po víťaznej kvalifikácií na Veľkú cenu Japonska 2025.

Štvornásobný majster sveta sa prehnal po trati a zajazdil rekordný čas Suzuky.


Reuters
Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu