Slávnostné odovzdávanie štátnych vyznamenaní bolo dôstojné. Najvyšší ústavní činitelia (zľava predseda parlamentu Pavol Hrušovský, prezident Rudolf Schuster, predseda vlády Mikuláš Dzurinda) počúvajú prejav oceneného filmového režiséra Dušana Hanáka. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Osemnástim ľuďom včera prezident Rudolf Schuster odovzdal štátne vyznamenania pri príležitosti osamostatnenia sa republiky. V krátkom príhovore sa zamýšľal, kde sa oceňovaní ľudia berú, kto ich vychováva a formuje.
„Slovensko sa vždy vyznačovalo množstvom šikovných ľudí. Verím, že svoj um a skúsenosti odovzdáte mladým a stanete sa im príkladom," povedal vyznamenaným Rudolf Schuster na slávnosti v starej budove Národnej rady, ktorú sledovalo asi dvesto pozvaných hostí (politici a zahraniční diplomati).
Okrem odborníkov a verejných činiteľov vláda prisúdila vyznamenanie aj viacnásobným majstrom sveta v pretekoch štvorkajakov. V zozname už neboli šéfovia pobočiek veľkých firiem, ktoré na Slovensku investovali veľa peňazí.
Väčšina ministrov sa pred slávnosťou stretla prvýkrát v novom roku, všetci si vzájomne blahoželali a priali všetko najlepšie. Odovzdávanie ocenení trvalo vyše hodiny, pozvaným zahralo Trávničkovo kvarteto skladby slovenských skladateľov. „Autoritu a vážnosť sveta si najskôr získame múdrymi a šikovnými ľuďmi," zakončil Schuster vyznamenávanie.
Štátne orgány a firmy pôvodne navrhli na vyznamenanie 31 ľudí. Vicepremiér Pál Csáky vláde navrhol oceniť 20 z nich, nakoniec dostali vyznamenanie 18. Z Csákyho zoznamu vypadli sochár Villiam Schiffer, rozhodca Peter Koščo, generál Peter Novotňák a šéf hasičov Imrich Pinter. Do zoznamu ocenených naopak vláda vrátila Františka Kleina a Vladimíra Bajana. (rf)
Zoznam vyznamenaných Pribinov kríž I. triedy
František Klein - veľká postava slovenskej medicíny, významný pedagóg Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Vyznamenanie dostal in memoriam.
Peter Blaho - uznávaný právny romanista, rektor Trnavskej univerzity. Je aj nositeľom titulu rytier commendator svätého Gregora veľkého, ktorý mu udelil pápež Ján Pavol II.
Dušan Hanák - významný scenárista a režisér. Známe sú jeho filmy Ružové sny, Papierové hlavy, Tichá radosť či Ja milujem, ty miluješ.
Ernest Zmeták - maliar, ktorý významne ovplyvnil naše výtvarné umenie druhej polovice 20. storočia.
Pribinov kríž II. triedy
Ondrej Šeševička - zaslúžil sa o efektívne využitie slovenských surovinových zásob, o zmenu technológie ťažby a spracovania magnezitu, ktorá zlepšila životné prostredie na Gemeri. Je šéfom magnezitových závodov v Jelšave, ktoré ho na vyznamenanie navrhli.
Juraj Bača, Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Erik Vlček - mnohonásobní majstri sveta a Európy v rýchlostnej kanoistike, už dlhší čas neporazení.
Pribinov kríž III. triedy
László Dobos - spisovateľ, popredný predstaviteľ maďarskej literatúry, v roku 1969 bol členom slovenskej vlády, ale musel odísť, po revolúcii bol poslancom za Spolužitie. Dnes je riaditeľom vydavateľstva Madách v Bratislave.
Peter Čertík - pracoval dlhé roky v bani Handlová v rôznych funkciách od najnižších až po výrobného námestníka. Je projektantom tunela Branisko.
Ctibor Greguš - uznávaný lesnícky a prírodovedný odborník, ktorý sa zaslúžil o ekologizáciu lesného hospodárstva a jeho trvale udržateľný rozvoj.
Jozef Kočiš - patrí medzi zakladateľov modernej slovenskej archivistiky a regionálnej historiografie.
Ľudovít Petránsky - výtvarný teoretik, kritik a pedagóg, profesor. Pripravil množstvo významných slovenských výstav napríklad vo Francúzsku, Spojených štátoch amerických, Kanade. Na vyznamenanie ho navrhla Fakulta architektúry STU v Bratislave.
Helena Woleková - prácou v sociálnej oblasti sa výrazne zaslúžila o „sociálny rozvoj" republiky. Bola prvou ženou, ktorá sa v postkomunistickom období stala členkou vlády. Je riaditeľkou Fondu na podporu sociálnych zmien a správkyňou nadácie SOCIA, ktorá podporuje vznik nových sociálnych služieb.
Vladimír Bajan - je takmer desať rokov starostom mestskej časti Bratislava-Petržalka za SDKÚ. Zaslúžil sa o „sociálny rozvoj" republiky. Je aj podpredsedom Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré ho na vyznamenanie navrhlo. Desať rokov pôsobil aj ako poslanec Národnej rady.
Kríž Milana Rastislava Štefánika II. triedy
Pavol Vagaský - dlhoročný zamestnanec Železníc Slovenskej republiky. V máji 2003, v čase pracovného voľna, svojou rozhodnosťou a odvahou zabránil nehode dvoch vlakov na trase Hanušovce nad Topľou a Čierne nad Topľou.
Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy
Vladimír Bruňo - Člen útvaru osobitného určenia policajného prezídia. Zachránil rukojemníčku, ktorú zajal ozbrojený páchateľ.