Bratislava 2. januára (TASR) - Schizofrénia, ktorú mnohí nepresne považujú za rozdvojenie osobnosti, spôsobuje nesprávne reflektovanie reality. Výsledkom je podľa psychológov postupné zlyhanie v pracovnom, spoločenskom a rodinnom živote.
Príkladom toho, ako sa dokáže slovenská spoločnosť postarať o schizofrenika, je pacient z Pinelovej nemocnice v Pezinku. Svoj podiel na jeho súčasnom zdravotnom stave má podľa odborníkov aj nedostatok chránených dielní, denných stacionárov a ubytovní pre spoluobčanov so zdravotným postihnutím.
Navonok pokojný muž, ktorý sa v roku 2000 rozviedol, hovorí o svojom živote s relatívnym nadhľadom. "Trpel som ťažkými depresiami, uzatváral som sa do seba, manželka zostávala sama," vysvetľuje príčiny rozvodu bývalý operátor v jednom bratislavskom podniku.
Po smrti rodičov stratil byt aj prácu. Niekoľkokrát sa síce pokúsil pracovať, ale choroba mu to nedovolila. "Počas práce ma oslovili hlasy, prikázali mi vyjsť na ulicu, ľahnúť si na chodník a čakať na smrť. Ja som to urobil," približuje situáciu 43-ročný Bratislavčan.
Hlasy oslovili muža prvý raz po rozvode. Keď sedel na lavičke v parku, prihovoril sa mu najprv ženský, potom mužský a napokon druhý ženský hlas. "Myslel som si, že je to nejaká sekta," spomína muž. Odvtedy ho "hlasy" navštevujú pravidelne a tri roky takmer neobmedzene riadia jeho život. "Hlasy ma volali na kávu, chodili so mnou do obchodu, vyhrážali sa mi smrťou," opísal situáciu.
Muž, ktorý nechcel veľmi hovoriť o detstve, vyrastal v rodine alkoholika. Od marca tohto roku poberá invalidný dôchodok. Keďže v špecializovaných zariadeniach nie je voľné miesto, žije striedavo v ubytovaniach a nemocnici. Rodičia mu zomreli. Jediný, koho má, je sestra.