ercentá. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) Martin Danko. Ako upozornil, parlament začne rokovať až 20. januára a preto rozhodnutie hlavy štátu vyvoláva riziko, že úprava dôchodkov od 1. februára nebude realizovateľná. "Schválené zvyšovanie dôchodkov v tomto roku je v súlade so zákonom o sociálnom poistení," skonštatoval hovorca rezortu práce a sociálnych vecí.
Zvýšenie dôchodkov od februára tohto roka o štyri percentá považuje prezident Rudolf Schuster za nedostatočné. Preto vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Prezident navrhuje, aby zákonodarcovia pri opätovnom schvaľovaní zákona v parlamente schválili valorizáciu dôchodkov od budúceho mesiaca o šesť alebo osem percent. "Ak by sa schválilo zvýšenie dôchodkov od februára o osem percent, v decembri by sa už dôchodky nezvyšovali," povedal Danko.
Podľa vetovaného zákona sa majú dôchodky v tomto roku zvyšovať dvakrát. Od februára o 4 %, ďalšia valorizácia dôchodkov čaká penzistov v decembri. Od decembra sa budú dôchodky zvyšovať o percento, ktoré bude predstavovať rozdiel medzi spriemerovaným medziročným rastom inflácie a miezd a februárovou valorizáciou. Spriemerovaný rast inflácie a miezd má podľa predbežných údajov predstavovať asi 8 %. Ak by sa dôchodky vo februári zvýšili o 8 %, v decembri by sa podľa tohto systému už neupravovali.
Hlava štátu pri vetovaní zákona poukazuje na zvýšenie dolnej sadzby dane z pridanej hodnoty od januára zo 14 % na 19 %, úpravu spotrebnej dane z minerálnych olejov od augusta minulého roka, ako aj na tohtoročný nárast cien energií. "Zvýšenie dôchodkových dávok o 4 % od februára nezodpovedá ani priemernému medziročnému rastu indexu spotrebiteľských cien v roku 2004, " uviedol hovorca prezidenta Ján Füle. Ako upozorňuje, rezort financií očakáva v tomto roku priemerný medziročný rast inflácie na úrovni 8,1 %.