Spomedzi svojich kolegov sa vlani najčastejšie pozrel za "hranice všedných dní". Figeľ v roku 2003 absolvoval 28 zahraničných ciest, samozrejme, z dôvodu svojho strategického postavenia v parlamente.
Len o jednu cestu menej má na svojom konte poslankyňa ĽS-HZDS Irena Belohorská. Členka integračného výboru aj delegácie Konventu o budúcnosti Európskej únie dokonca ako jediná chýbala pri schvaľovaní zákona o štátnom rozpočte. Trojicu rekordérov uzatvára predseda výboru pre sociálne veci a bývanie Vojtech Tkáč, ktorý v uplynulom roku vycestoval za štátne peniaze 21-krát.
Obľúbenými destináciami uvedenej trojice boli, pochopiteľne, z hľadiska blízkeho vstupu krajiny do EÚ a NATO, centrály týchto organizácií v Bruseli. Často sa tiež zdržiavali v Štrasburgu, Ženeve či Paríži alebo v metropolách susediacich krajín.
Belohorskej však "prešla" aj účasť na konferencii pre európske a latinsko-americké krajiny v Mexiku, Tkáč sa zase spolu s ďalšími 14 poslancami zúčastnil na študijnej ceste do Chile. Jej organizátorom bolo ministerstvo práce, ktorého odborníci išli načerpať praktické skúsenosti z realizácie čílskej dôchodkovej reformy a uviesť ich do praxe na Slovensku.
Pochváliť sa účasťou na niektorej z desiatok zahraničných ciest sa však nemôže tretina členov zákonodarného zboru. V nijakej delegácii, ktorá bola čerpať poznatky od skúsenejších parlamentárov, nedostali miesto napríklad predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, Ján Gabriel, kandidát kresťanských demokratov na post hlavy štátu František Mikloško či "radikál" z SMK Miklós Duray.
Možnosť prezentovať svoje vedomosti nemali v uplynulom roku ani najmladší poslanec Róbert Madej a najsexi poslankyňa Zuzana Plháková.
ad pa