nte ocitla v menšinovom postavení.
Politici pripúšťajú, že pozície pravice sú ohrozené. Hovoria, že je to najmä dôsledok politických sporov. Politológ Grigorij Mesežnikov upozorňuje na riziko „fragmentácie" pravice. Podľa neho sa ukázalo, že presadzovanie mocenských riešení odpudzuje značnú časť pravicových voličov viac ako vládne reformy.
Práve jeden z najväčších zástancov integrácie pravice Šimko tento mesiac založí novú stranu Slobodné fórum. Na počiatku roku 2000 Šimko napísal, že „SDKÚ chce prekročiť hranice ideologickej ohraničenosti a skoncovať s nezmyselným rozdeľovaním na konfesionálnu a občiansku pravicu a podobnými žabomyšími vojnami, odčerpávajúcimi energiu, ktorú budeme potrebovať inde". Poslankyňa Zuzana Martináková zo Slobodného fóra hovorí, že Šimkova skupina nechce pravicu rozdeľovať. „Len sme chceli vytvoriť alternatívu voči politike a vykonávaniu moci, s ktorými nemôžeme súhlasiť." Podľa nej sa pravicoví politici vždy vedeli na „rozumných veciach" dohodnúť. „Spolupráca je v tejto chvíli možno dôležitejšia ako bezprostredná integrácia."
Martináková si myslí, že pravicový volič vie pochopiť reformné opatrenia, ktoré nemajú za posledné roky obdobu. „Ak sa však k tomu pridá spôsob, akým sa uplatňuje moc, a že vláda zatiaľ nesplnila očakávania v oblasti nastoľovania práva, poriadku a demokracie, tak pravica je ohrozená."
Líder ANO Pavol Rusko povedal, že jeho liberáli ešte nemajú premyslený postup pravice do ďalších volieb. Za dôležitejšie považuje, aby sa mohli prejaviť klady reforiem.
Šéf SMK Béla Bugár hovorí, že zároveň s reformami vládne zoskupenie vysiela signály, že sa háda a je nejednotné. „Potom to vyzerá, že spory sú dôležitejšie ako pomoc občanom, hoci v skutočnosti to tak nie je." Preto si Bugár myslí, že pravica prežíva jedno z najťažších období.
Líder KDH Pavol Hrušovský povedal, že strany nemôžu byť založené len na programe, ale aj na pevnej ideológii a osvedčených princípoch, ktoré platia vždy, nielen v dobrých časoch. „Predpokladám, že občania budú viac inklinovať práve k stranám s pevnou ideológiou. Takými sú KDH a SMK. Posledný vývoj tomu nasvedčuje, že verejnosť sa spolieha na overené strany."
V decembrovom prieskume agentúry MVK zaznamenala najvážnejší pokles popularity práve Dzurindova SDKÚ, ktorá by sa nedostala do parlamentu. Podľa Mesežnikova nemožno hovoriť o situácii, ktorá by predznamenávala krach pravice. „Ešte nemáme predvolebnú situáciu. Je to odraz toho, čo sa deje medzi súčasnými a bývalými predstaviteľmi SDKÚ."
(sp)