V ostatnom čase sa častejšie dáva na pitie mladá generácia, ktorá zároveň začína byť závislá od alkoholu. Ľubica Majtánová z poradne pôsobiacej pri Štátnom fakultnom zdravotnom ústave v Bratislave vidí východisko v prevencii.
Majtánová sa zaujíma o preventívne aktivity, lebo má dvoch školopovinných chlapcov. Je za protialkoholickú výchovu už na základných školách a to formou analyzovania tém ako napríklad chrániť si svoje telo, vážiť si svoje zdravie, vedieť, prečo sme na tomto svete a akú má náš život hodnotu. V rozoberaní týchto otázok sú začiatky prevencie, konštatovala Majtánová.
Podľa jej slov prevencia nikdy nebola dobrá. Pitie sa obvykle považuje za normálny spoločenský jav. Človek sa stretáva s určitou spoločnosťou, pije celkom prirodzene, pričom roky ubiehajú. Pitie začína byť zvykom a človek sa stáva závislým.
Ako sociálny poradca je Ľubica Majtánová akýmsi medzičlánkom medzi klientom a odborníkmi. Klienta si vypočuje a spoločne s ním hľadá východisko z jeho problémov. Ľudia, ktorí majú problémy s alkoholom, jej môžu zavolať na ŠFZÚ v Bratislave.