a Slovensku a hovorca prešovského biskupstva Milan Gerka, podľa ich prieskumov sa na Slovensku hlási k Pravoslávnej cirkvi okolo 80 tis. veriacich. Väčšina z nich žije na východe republiky. Administratívne sa Pravoslávna cirkev delí na dve eparchie - prešovskú a michalovskú. Podstatne väčšia je prešovská, kde narodenie Spasiteľa slávia v týchto dňoch. V michalovskej už vianočné sviatky majú zväčša za sebou. S migráciou obyvateľstva vznikli i mnohé cirkevné obce na strednom a západnom Slovensku, osem duchovných tu bude sv. liturgie sláviť väčšinou v požičaných priestoroch. Na juhu žijú aj pôvodní veriaci, ktorí si zachovali pravoslávie pod vplyvom niekdajšej srbskej kolonizácie. V Komárne je jediný pravoslávny kláštor (monastyr) Položenia rúcha Presvätej Bohorodičky, v ktorom pôsobia mnísi.
Pravoslávni veriaci nemávajú tradičnú polnočnú sv. omšu, tzv. Veľké povečerie sa môže slúžiť aj skôr, podľa zvykov vo farnosti. Na Štedrý deň dodržiavajú prísny pôst bez mäsa a mliečnych výrobkov, na večeru sa podáva ovocie, zemiaky, fazuľa, kapustnica s hubami bez klobásy, na stole by nemal chýbať med a cesnak, v niektorých regiónoch je aj ryba. V prešovskom Katedrálnom chráme sv. Alexandra Nevského sa začne slávenie Vianoc v utorok koledami, po nich o 19:00 nasleduje Veľké povečerie, bohoslužbu bude slúžiť prešovský arcibiskup Nikolaj, metropolita Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. V stredu sa slávi Narodenie Spasiteľa, štvrtok - druhý deň vianočný je zasvätený Presvätej Bohorodičke, v piatok si veriaci pripomínajú sv. prvomučeníka Štefana.
V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu je okolo 200 mil. pravoslávnych veriacich, v Poľsku asi jeden milión. V Česku, kde štatistiky udávajú 40 tis. pravoslávnych veriacich, treba k občanom ČR prirátať aj niekoľkotisíc ukrajinských robotníkov. Juliánsky kalendár si uchovala srbská i jeruzalemská cirkev. Niektoré cirkvi, ako grécka, cyperská, alexandrijská, albánska a bulharská slávia Vianoce už podľa nového štýlu, ale aj tam existujú značné skupiny veriacich, ktoré sa pridržiavajú starého kalendára. V USA a na celom území západnej pologule sa pravoslávni veriaci prispôsobili Gregoriánskemu kalendáru.