Bratislava 5. januára (TASR) - Poslancov Národnej rady SR čaká v januári rokovanie o dôležitom ústavnom zákone o konflikte záujmov, ktorý má zabrániť zneužívaniu verejných funkcií.
Ústavný zákon, na ktorého schválenie je potrebných 90 hlasov v parlamente, poslanci presunuli z decembrovej schôdze po dohode všetkých poslaneckých klubov. Podľa viacerých poslancov nebol zákon dostatočne pripravený a boli obavy, že nezíska potrebný počet hlasov.
Podpredseda NR SR a šéf SMK Béla Bugár sa domnieva, že posledný termín na jeho schválenie je január. "Tam už musí padnúť konečné rozhodnutie. Buď také, alebo také," doplnil pre TASR. SMK s podporou zákona problém nemá a Bugár dúfa, že v januári sa normu podarí presadiť.
Medzi najspornejšie body zákona patria napríklad majetkové priznania osôb žijúcich v spoločnej domácnosti s ústavným činiteľom. Ako pripomenul Bugár, v tejto otázke došlo k dohode, že priznania budú predkladať manžel alebo manželka a neplnoleté deti. Problematická je aj výška kvóra vo výbore na odštartovanie sankčných opatrení. Minister spravodlivosti navrhoval jednu tretinu poslancov výboru a poslanci sú za nadpolovičnú väčšinu. Dohodu sa podarilo dosiahnuť napríklad v tom, aby bol okruh osôb, na ktoré sa zákon vzťahuje, rozšírený aj o osoby vykonávajúce za štát dôležité funkcie v štátnych podnikoch.
Zásadné výhrady nemá ani KDH a ako povedal šéf poslaneckého klubu kresťanských demokratov Pavol Minárik, zákon je pre nich v predloženej podobe prijateľný. "Samozrejme v záujme konsenzu, ktorý musí byť pri tomto zákone vyšší ako je pri normálnych zákonoch, pretože ide o ústavný zákon, sme ochotní pristúpiť a určité kompromisy," dodal.
Podľa Ľubomíra Lintnera mala ANO voči zákonu námietky ako opozícia, tak aj koalícia. Domnieva sa, že zákon spolu s pripomienkami ústavnoprávneho výboru by mal ísť čo najskôr do pléna, kde sa ukážu jednotlivé postoje. "Niektoré veci dostanú podporu 90 hlasov, niektoré nedostanú podporu deväťdesiatich. Mám obavy, že celkový zákon nedostane podporu 90 hlasov," podotkol Lintner.
Za nedorobený označil návrh zákona o konflikte záujmov šéf poslancov ĽS-HZDS Viliam Veteška. Aj napriek dobrému úmyslu išlo podľa neho o právny nedorobok šitý horúcou ihlou. Spomenul napríklad rozdielne názory v súvislosti s majetkovými priznaniami rodinných príslušníkov ústavných činiteľov.
Predmetom ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorý je známy ako zákon o konflikte záujmov, je nezlučiteľnosť funkcie verejného funkcionára s výkonom iných funkcií podľa Ústavy SR a osobitných zákonov. Právna norma vymedzuje, kto je považovaný za verejného funkcionára, upravuje presadzovanie osobného záujmu pred verejným záujmom, používanie svojej osoby, svojho mena a priezviska, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu.