Bratislava 2. októbra (TASR) - Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský predložil dnes v parlamente v prvom čítaní dve novely zákonov - o Exekučnom poriadku a o advokácii, ako aj vládny návrh zákona o Súdnej rade.
Práve tretí spomínaný zákon vyvolal v radoch odbornej verejnosti rôzne názory. Združenie sudcov Slovenska a Slovenská únia nezávislého súdnictva podporujú návrh zákona, predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin má k nemu viacero výhrad. V prípade, že poslanci nebudú akceptovať návrhy na zmeny v zákone, je pripravený obrátiť sa na prezidenta SR, aby zákona nepodpísal.
Súdna rada by mala byť novým nezávislým orgánom, ktorý bude riešiť všetky dôležité otázky súdnictva v rámci jeho organizácie. Jej vznikom skončí svoju pôsobnosť Rada sudcov SR. Zloženie Súdnej rady stanovila novela Ústavy SR tak, že polovicu jej členov tvoria ôsmi zástupcovia sudcov a druhú polovicu zástupcovia nominovaní vládou, prezidentom a parlamentom. Funkcia predsedu súdnej rady prináleží predsedovi Najvyššieho súdu SR. Práve v otázke spôsobu voľby ôsmich zástupcov sudcov sa ministerstvo nezhodlo so súčasnou sudcovskou radou.
Návrh zákona legislatívne upravuje aj príslušnosť súdu na rozhodovanie o použití informačno-technických prostriedkov, vrátane odpočúvania a zaznamenávania telekomunikačnej prevádzky.
Prijatím novely o advokácii sa podľa slov ministra Čarnogurského otvorí trh aj pre zahraničné advokátskej kancelárie. A aj preto je na základe tejto novely potrebné zlúčiť Slovenskú advokátsku komoru s Komorou komerčných právnikov (KKP), ktorá však s týmto krokom nesúhlasí. Malo by sa tak stať od januára 2002.
KKP sa domnieva, že vstup zahraničných kancelárií na slovenský trh je predčasný a zle pripravený. Obhajuje svoju existenciu tým, že komerční právnici sa, na rozdiel od advokátov, zaoberajú takmer výlučne obchodným a hospodárskym právom, čo im umožňuje dokonalú znalosť problematiky i pri sústavne sa meniacej legislatíve v oblasti ekonomiky.
Posledným z trojice návrhov zákonov bola novela Exekučného poriadku. Táto v poradí tretia novela by mala prispieť k právnej istote, zvýšiť vymožiteľnosť vznesených rozsudkov súdov a upevniť postavenie veriteľov.