Bratislava - Napriek tomu, že poslanci včera rokovali až do 21.00 hodiny a uskutočnilo sa prvé čítanie takmer dvoch desiatok návrhov zákonov, schválený bol definitívne iba jediný zákon. Týkal sa novely zákona o obecnom zriadení. Hlasovania o ďalších právnych normách súvisiacich s reformou verejnej správy - týkajú sa majetku obcí a samosprávnych krajov, ako aj platových pomerov predsedov regionálnych parlamentov - boli odložené až na stredu.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský predložil v parlamente v prvom čítaní dve novely zákonov - o Exekučnom poriadku a o advokácii, ako aj vládny návrh zákona o Súdnej rade.
Práve tretí spomínaný zákon vyvolal v radoch odbornej verejnosti rôzne názory. Združenie sudcov Slovenska a Slovenská únia nezávislého súdnictva podporujú návrh zákona, predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin má k nemu viacero výhrad. V prípade, že poslanci nebudú akceptovať návrhy na zmeny v zákone, je pripravený obrátiť sa na prezidenta SR, aby zákona nepodpísal. V rokovacej sieni parlamentu dnes tvrdil, že je to ďalšia snaha ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského spolitizovať a personálne ovládať justíciu.
Takmer absolútny nezáujem poslancov sprevádzal večerné zasadanie parlamentu, počas ktorého boli prvé čítania viacerých vládnych návrhov zákonov. Ministri Ľubomír Harach a Jozef Stank uviedli novelu zákona o štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení a banského zákona, respektíve o peňažných náležitostiach vojakov. V rovnakej atmosfére bolo aj prvé čítanie návrhov zákonov, ktoré sa snažia riešiť činnosť ústredných orgánov štátnej správy, vrátane ministerstiev. Kým vládna predloha, ako ju prezentoval vicepremiér Ľubomír Fogaš, sa zameriava na spresnenie činností jednotlivých vrcholných orgánov štátnej správy, návrh skupiny poslancov KDH chce zrušiť tri ministerstvá.
Za účasti asi šiestich poslancov, krátko po 21.00 hodine podpredseda parlamentu Igor Presperín rokovací deň zákonodarcov ukončil. Zasadanie parlamentu bude v stredu pokračovať.