proti roku 2003 o štyri milióny korún.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa VOP Jana Španková, v súčasnosti v kancelárii pracuje 17 právnikov vrátane ombudsmana Pavla Kandráča. V januári bude vypísané výberové konanie na tri ďalšie miesta právnikov. "Keďže kancelária týždenne prijíma od občanov približne 100 podnetov a pravidelne chodí na výjazdy, je nevyhnutné obsadiť voľné pracovné pozície v čo najkratšom čase," tvrdí Španková.
Záujem o prácu v kancelárii je pomerne veľký. Od vzniku inštitútu VOP sa uskutočnilo 14 výberových konaní, na ktorých sa zúčastnilo 118 uchádzačov. Z nich si kancelária vybrala dvanástich. "Najväčší záujem bol o funkciu radcu, pretože sa na tento post nevzťahuje podmienka odbornej praxe," tvrdí Španková. Dodáva, že novela zákona o štátnej službe, ktorá nadobudne účinnosť od nového roka, dokonca úplne odstránila podmienku odbornej praxe pri zaraďovaní do jednotlivých platových tried.
Podľa P. Kandráča sa o prácu v kancelárii môže uchádzať každý právnik, aj čerstvý absolvent vysokej školy. O prijatí rozhoduje päťčlenná komisia, uchádzač musí spĺňať zákonom stanovené podmienky. "Okrem odborných kritérií musí byť uchádzač komunikatívny a musí mať trpezlivosť," dodáva Kandráč. Problém je, že väčšinou sa o tieto miesta uchádzajú práve neskúsení právnici. Ľudia na týchto pozíciách sú totiž platení podľa tabuliek pre štátnu službu. Podľa vedúcej kancelárie VOP "žiaden advokát, sudca, prokurátor nezanechá svoju činnosť, aby sem prišiel". Ombudsman priznáva, že po finančnej stránke to nie sú veľmi lukratívne miesta. "Nie je však na škodu tu pracovať, pretože po piatich rokoch nadobudnú právnici kancelárie veľmi dobré skúsenosti. Neorientujú sa totiž len na jedno odvetvie, ale na všetky," myslí si.