icepremiér Pál Csáky (SMK). Podpredseda vlády totiž považuje politickú stabilitu Slovenska v roku jeho vstupu do Európskej únie (EÚ) za podstatnú. Myslí si, že všetky politické procesy na Slovensku by sa mali podriadiť tomuto cieľu.
V súvislosti so vstupom SR do EÚ sú dôvodom na znepokojenie snahy opozície. Podľa Csákyho treba presne vyjadriť zmysel referendovej otázky. Tá môže znieť aj tak, či si občania želajú, aby sa vytvorila vládna koalícia zložená zo strany Smer, KSS a SNS, povedal Csáky, ktorý predpokladá, že tieto strany by v predčasných voľbách do NR SR uspeli. "Nemôže to byť záujmom demokratickej časti slovenskej spoločnosti a slovenskej politickej scény, aby sme takýmto spôsobom hazardovali s osudom a budúcnosťou tejto krajiny v roku, keď vstúpime do EÚ," doplnil. Vládne strany si podľa Csákyho uvedomujú svoju zodpovednosť za integráciu a osud Slovenska. "Túto zodpovednosť nevidím u politickej strany Smer ani u KSS," povedal Csáky. Podľa neho by bolo pre SR zlé, ak by mala vládnuť koalícia, v ktorej by bola KSS či SNS. "Bol by to dôvod na veľmi vážne znepokojenie našich partnerov v západnej časti Európy," doplnil vicepremiér.
Žiadna politická strana si však podľa Csákyho nemôže nevšimnúť silný hlas tých, čo petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách podpísali. Všetky vládne strany by mali vyzvať svojich priaznivcov na ignorovanie referenda, uviedol Csáky, ktorý je za takýto postup i v prípade, že by sa referendum konalo v rovnaký deň ako prezidentské voľby. "Myslím, si že referendum by nemalo byť úspešné. Ak predsa bude úspešné, majú pravdu tí právnici, ktorí hovoria, že poslanci nemajú viazaný mandát a môžu sa slobodne rozhodovať," povedal Pál Csáky. Referendum tak podľa neho nie je pre parlament záväzné. SMK pravdepodobne vyzve svojich voličov, aby referendum nepodporili, povedal Csáky.