Hovorili sme s kandidátom na európskeho komisára, poslancom za KDH JÁNOM FIGEĽOM.
Vicepremiér Pál Csáky hovorí, že Slovensko by nemal v Európskej komisii zastupovať človek z euroskeptickej strany, akou je KDH. Čo si o tom myslíte?
„Som prekvapený. Tento postoj nekorešponduje s tým, čo sme doteraz s SMK spoločne zažili. V európskych záležitostiach sa angažujem jedenásty rok a moje postoje sú nielen známe, ale aj verejne obhajované v parlamente, vo vládnych a straníckych štruktúrach. Potvrdením ich akceptácie je moje vymenovanie do pozície člena predsedníctva najväčšej frakcie v Európskom parlamente v Európskej ľudovej strane vlani v júni. Mali by sme trošku dbať na hodnotenie skutkov, nie pocitov."
Čo poviete lídrom koalície na pohovore?
„Odpoviem na všetky otázky a môžem prispieť svojou predstavou o pôsobení Slovenska v únii, o budúcnosti únie a o tom, čo môže a má krajina presadzovať v spoločnej Európe. Neprivítal som tento scenár, ale prijímam ho preto, lebo je súčasťou komunikácie."
Premiér Mikuláš Dzurinda dobre pozná vašu prácu a napriek tomu SDKÚ prišla s vlastným kandidátom Ivanom Štefancom. Ako ste si to vysvetlili?
„To nie je otázka na mňa. Možno to mal byť záujem o širší výber a spestrenie ponuky."
Rozprávali ste sa s premiérom v poslednom čase o probléme nášho komisára v Bruseli?
„Konkrétne nie."
Ako odhadujete svoje šance?
„Čo robím, spájam s nádejou."
Koľko bude trvať funkčné obdobie nového slovenského komisára?
„Najprv pol roka a potom päť rokov. Zasiahne do pôsobenia odchádzajúcej komisie Romana Prodiho. V novembri začne pôsobiť nová komisia, ktorá nie je zostavená. Či to bude ten istý komisár alebo dvaja, to je otázka."
Mnohí ľudia na Slovensku možno budú mať pocit, že by ste ako eurokomisár mali obhajovať záujmy materského štátu, komisár však bude predstaviteľom únie.
„Hlavne si to zle vysvetlili tí ľudia, ktorí tomu mali rozumieť. Upozorňoval som na to aj v parlamente, že člen Európskej komisie skladá sľub vernosti úradu a má zodpovedne zastávať záujmy celého spoločenstva a v tom zmysle aj krajín, ktoré toto spoločenstvo vytvárajú. Nemôže sa riadiť pokynmi alebo príkazmi žiadnej vlády alebo firmy, ale naopak musí byť od toho nezávislý."
Neobávate sa, že by ste ako bruselský politik mohli stratiť kontakt so Slovenskom?
„Nechcem stratiť kontakt s domovinou, kdekoľvek by som bol. Vzťah a spoločný osud mi leží na srdci. Som presvedčený, že 1. máj 2004, keď vstúpime do únie, znamená zväčšenie priestoru pre našu politiku. Pôjde o novú šancu, príležitosti a aj zodpovednosť."
Za ktorú oblasť bude slovenský eurokomisár zodpovedať?
„To je otázka širších konzultácií a tímu, ktorý dnes vedie Romano Prodi. Komisia nemôže byť len náhodným súborom predstaviteľov, ale musí mať aj tímový prístup k otázkam integrácie. Slovensko by mohlo mať podiel na niektorých agendách ako veda a výskum, doprava, energetika, vonkajšie vzťahy - tzv. európske susedstvo alebo agenda regionálnej politiky."

Beata
Balogová
