Trenčín 8. januára (TASR) - Jedno z najväčších parkovísk v centre Trenčína na Rozmarínovej ulici bude zrušené. Pozemok od mesta vysúdila Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) a chce na ňom postaviť zborový dom. Cirkev na súde preukázala, že jej parcely v roku 1978 pod nátlakom a za nevýhodných podmienok odňala štátna moc. Súdny spor trval vyše sedem rokov.
Parkovisko s 82 miestami podľa zborového farára ECAV v Trenčíne Jána Bunčáka nespĺňa technické parametre. Parcely na liste vlastníctva nie sú evidované ako parkovisko. "Keby sme chceli prevádzkovať parkovisko, museli by sme ho zlegalizovať," povedal. Vyžiadalo by si to investíciu vo výške minimálne dva milióny korún.
Parkovisko po dohode s cirkvou zatiaľ prevádzkuje mesto. Termín zrušenia nie je známy, keďže ešte nebola vypracovaná ani architektonická štúdia investičného zámeru. "Mesto si je vedomé, že dnes je toto parkovisko kľúčové pre riešenie statickej dopravy v centre. Jednou z podmienok výstavby zborového domu a polyfunkčného objektu je vytvorenie podzemného parkovania," uviedla pre TASR vedúca útvaru hlavného architekta Mestského úradu v Trenčíne Adriana Mlynčeková. Mesto podľa nej zámer cirkvi považuje za oprávnený. Na pozemku pred štvrťstoročím stála evanjelická fara, ale vtedajší režim ju dal zbúrať.
Zborový dom postavia iba niekoľko metrov od kostola. Na troch podlažiach bude zborová miestnosť, predajňa, kancelárie, byty kaplána a farára. Cirkev na financovanie výstavby nemá vlastné prostriedky a neprijateľné by boli aj podmienky úveru. Preto sa chce dohodnúť s trenčianskou firmou Zino. Za vybudovanie zborového domu získa firma časť vysúdeného pozemku s rozlohou 1356 metrov štvorcových, na ktorom postaví polyfunkčný objekt. Zborové presbyterstvo už zmluvu o uzatvorení budúcej zámennej zmluvy schválilo, podľa Bunčáka je ešte potrebný súhlas ďalších cirkevných orgánov. Po vydaní stavebného povolenia by zborový dom mal byť postavený do 16 mesiacov.
Evanjelická fara v Trenčíne sa nachádza na Jilemnického ulici, ale objekt podľa Bunčáka nevyhovuje potrebám cirkvi. Skladá sa totiž z piatich malých sociálnych bytov. Budovu evanjelická cirkev kúpila v roku 1978 ako východisko z núdze.