a Dzurindu poďakoval za ich prácu v uplynulom roku, následne ich začal kritizovať. Ako vyhlásil, na vláde je zodpovednosť, prezident je volený občanmi, tak má právo kritizovať.
Vicepremiéra a ministra financií Ivana Mikloša vyzval, aby pristúpil aj k dostatočným kompenzačným opatreniam v súvislosti so zavedenou 19-percentnou DPH. Sociálna situácia mnohých občanov je totiž podľa Schustera neúnosná. Prezident ocenil aktivity ministra hospodárstva Pavla Ruska smerom ku kórejskej automobilke Hyundai, no zároveň mu vytkol, že by sa mal viac sústrediť na slovenských malých a stredných podnikateľov. "Mám pocit, ako keby veľkí zahraniční podnikatelia boli našimi záchrancami. Ale v trhovej ekonomike v každom vyvinutom demokratickom štáte je zahraničný podnikateľ doplňujúcim faktorom, nie rozhodujúcim," vyhlásil R. Schuster. Ruska zároveň vyzval, aby tiež napravil všetky sporné otázky v súvislosti s privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu.
Kritiku si musel vypočuť aj minister práce Ľudovít Kaník, a to predovšetkým za posledný zákon z jeho dielne o starobnom dôchodkovom sporení. Neprítomnému ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi odkázal, že v jeho rezorte sa "ide od jedného mantinelu k druhému" i keď aj tam vidí určité pozitívne kroky. R. Schuster sa opäť vrátil aj k dostavbe budovy Slovenského národného divadla. V tejto súvislosti vyzval všetkých ministrov, aby v rámci svojich rezortov našli financie na dostavbu. "Urobte gesto k jednému ministrovi a zachráňme to divadlo," konštatoval prezident. Ministra školstva Martina Fronca v rámci prejavu prezident upozornil, že zavedenie poplatkov na vysokých školách určite nepodpíše.
Počas prijatia prezident opäť ocenil spoločný postup vlády, parlamentu i hlavy štátu v zahraničnom smerovaní Slovenska. Podľa R. Schustera je teraz dôležité, aby bolo jasné, s čím chce Slovensko vstúpiť do Európskej únie i NATO. Ani pri tejto otázke sa však nevyhol kritike. Slovenská diplomacia podľa neho mala podporovať záujmy Poľska pri rokovaní o budúcej ústavnej zmluve únie. Poľsko je najsilnejší partner z Visegrádskej štvorky, ktorá bude silná len vtedy, keď Poliaci budú s nami, dodal. V zahraničnej politike kritizoval tiež to, že SR nezmenila podmienky vízovej povinnosti s Ukrajinou.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa snažil pred hlavou štátu obhájiť politiku svojho kabinetu. Zdôraznil, že vláda sa rozhodla pre zodpovednú politiku a nie politiku populizmu. Po prvom mandátnom roku podľa neho má Slovensko za sebou rozhodujúcu časť reforiem i nepopulárnych opatrení. V roku 2004 nás čaká nielen formálny vstup do EÚ a NATO, ale i pokračovanie v reformách, dodal.