Ako na dnešnej tlačovej besede povedala riaditeľka združenia Šarlota Pufflerová, informačné materiály, ktoré pripravila Kancelária VOP pre verejnosť, sú nedostatočné. Tieto zistenia vyplývajú z monitoringu, ktorý združenie v Kancelárii VOP urobilo od apríla do začiatku decembra 2003. Združenie tvrdí, že zrozumiteľné informácie nie sú ani na webstránke ombudsmana www.vop.sk a www.vop.gov.sk, ide iba o citácie zo zákona. "Je fajn, že tieto materiály tam sú, ide však o to, akú majú kvalitu," konštatovala Pufflerová.
Združenie Občan a demokracia tvrdí, že z množstva podnetov, ktoré prichádzajú k ombudsmanovi, je len jedna tretina takých, v ktorých je verejný ochranca práv oprávnený konať. Na tento fakt upozornil aj ombudsman P. Kandráč na svojej tlačovej besede 10. decembra minulého roka. Každý tretí občan, ktorý hľadá riešenie svojho problému u ombudsmana, sa tak na neho obracia zbytočne. Združenie Občan a demokracia preto vyzýva VOP, aby sa viac sústredil na informovanie občanov o pomoci, ktorú im môže poskytnúť.
Ako uvádza internetová stránka ombudsmana www.vop.sk, k 1. januáru prijala Kancelária verejného ochrancu práv 3 296 podnetov od občanov. Z tohto počtu právnici ombudsmana vybavili 57 percent, čo je 1 908 podnetov. Rozpracovaných je 512 sťažností, na vybavenie čaká 876 podnetov. Najviac podnetov sa týka prieťahov v súdnom konaní.
Podľa združenia Občan a demokracia by ombudsman mal okrem informovanosti verejnosti zlepšiť aj hospodárenie s verejnými financiami, ktoré dostáva z rozpočtu. V rozpočte nie je určené, koľko financií použije Kancelária VOP na už spomínané informovanie verejnosti. Pätina rozpočtu kancelárie, približne 4,2 milióna korún ročne, je podľa slov koordinátorky monitoringu Marcely Mezianovej určená na prenájom budovy, v ktorej sídli. Vysoké náklady na prenájom budovy vytkol VOP aj Najvyšší kontrolný úrad. "Kancelária kúpila 41 počítačov, päť serverov a štyri notebooky a v súčasnosti má 24 zamestnancov," upozornila Mezianová, podľa ktorej sú informácie o finančnom hospodárení ombudsmana "stručné a netransparentné."
Monitor činnosti verejného ochrancu práv zverejnilo združenie Občan a demokracia na svojej webstránke www.obcanademokracia.sk. Projekt monitoru činnosti VOP finančne podporila Nadácia Ekopolis z programu Tvoja zem.