torá predloží predsedníctvu všetky alternatívy. Osobne nepredpokladám, že SMK bude mať kandidáta," uviedol. Koncom mesiaca zverejnia koho majú jej voliči podporiť. Svoje osobné sympatie nechcel konkretizovať. O podpore Martina Bútoru, ktorý spojenectvo s SMK nevylúčil, ešte nerokovali. "Boli určité neformálne stretnutia, ale oficiálne rozhodne nie," konštatoval Csáky.
SMK si ctí post hlavy štátu a nepovažuje za vhodné mať len formálneho kandidáta. Podľa Csákyho sa domnieva, že človek z maďarskej menšiny by nemal nádej na úspech. "Pravdepodobne vlastného kandidáta z týchto dôvodov nepostavíme," dodal. Podľa Csákyho sa zdá, že to bude v strane väčšinový názor, na ktorom sa zhodnú. V diskusii sa objavili mená viacerých osobností maďarskej aj slovenskej národnosti, ale nikto nemal reálne šance. Tento názor zastávajú aj regióny, zastúpené v komisii. "Myslím, že sme už skoro najsilnejšia vládna strana a musíme sa zachovať dôstojne."
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský dnes vyhlásil prezidentské voľby na 3. apríla, čo znamená, že kandidáta, podporeného parlamentnou stranou alebo 15 tisícmi podpisov mu musia nahlásiť do konca mesiaca. Ak sa nerozhodne v prvom kole, druhé bude 17. apríla. Z vládnych strán kandiduje SDKÚ Eduarda Kukana, KDH Františka Mikloška a ANO Ľuba Romana. Do volieb pôjde aj exveľvyslanec v USA Martin Bútora, bývalý štátny tajomník MZV Jozef Šesták, šéf HZD Ivan Gašparovič. Kandidovať bude zrejme aj Jozef Prokeš, Jozef Kalman, za rómske organizácie Mikuláš Horváth, v Nemecku žijúci Vojtech Czobor, zo Švajčiarska Július Kubík, martinský primátor Stanislav Bernát, výtvarníčka a jazykovedkyňa Alena Schoppertová. Prezident Rudolf Schuster oznámi svoj zámer v najbližších dňoch, otázna je kandidatúra šéfa HZDS Vladimíra Mečiara.