
Bratislava 3. októbra (TASR) - Vyhlásenia premiéra Dzurindu o dôkladnom zabezpečení slovenského vzdušného priestoru sú podľa exministra obrany SR Imricha Andrejčáka (na archívnej fotke TASR) iba chimérou. "Pravdou je, že protivzdušnú obranu máme, žiaľ nefunkčnú," zdôraznil.
Premiér Mikuláš Dzurinda po utorkovom zasadaní Rady obrany štátu vyjadril so súčasným stupňom ochrany Slovenska spokojnosť. Zároveň dementoval informácie, podľa ktorých má SR k dispozícii iba jednu stíhačku na zaistenie bezpečnosti objektov zo vzduchu. Presný počet však vzhľadom na charakter bezpečnostných opatrení odmietol zverejniť.
Bratislava nie je podľa poslanca Národnej rady SR Andrejčáka (HZDS) absolútne chránená zo vzduchu. Ak premiér Dzurinda ráta s tým, že susediace štáty Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Rakúsko alebo Ukrajina nepustia do slovenského vzdušného priestoru cez svoje územie žiadneho narušiteľa, potom sme v bezpečí. Andrejčák tvrdí, že verejnosti predstavené cvičné lietadlo Albatros s rozsiahlou výzbrojou na zemi je zavádzajúcim manévrom, patrila inému typu lietadla, než ktorým slovenskí letci demonštrujú svoju leteckú zručnosť vo svete.
Slovenské lietadlá v pohotovostnom systéme sú schopné rozpoznať prípadné neidentifikované objekty, nie sú však legislatívne vyriešené ďalšie kroky, čo je potrebné urobiť, keď pilot dôjde k záveru, že ide o narušiteľa. Ak poletí zo severu na juh, môže preletieť Slovensko skôr, než sa dostane do kontaktu so strojmi v pohotovosti. Aj o tejto otázke chce člen parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť debatovať na zasadaní tohto orgánu NR SR s ministrom obrany Jozefom Stankom.
Vo všetkých vojenských medzinárodných prameňoch sa terorizmus považuje za jedno z možných ohrození. Svet však tomuto fenoménu nechcel uveriť, až do tragédie v USA. Časový odstup medzi nárazmi lietadiel do budov obchodného centra bol chladne vypočítaný, konštatoval Andrejčák. Prvé vyvolalo podľa neho pozornosť, aj médií, ktoré druhý útok sprostredkovali v priamom prenose. Preto spravodajské služby musia analyzovať všetky možnosti úvah teroristov, ale aj účinnej obrany voči útokom. Týka sa to aj velenia armády. Je to ťažšie než viesť bojovú operáciu, zdôraznil Andrejčák.