Predpokladá to hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Podľa neho je tento vírus príbuzný kmeňu A Panama 2007/1999, ktorý je súčasťou vakcíny pre túto sezónu.
Protichrípková vakcína, ktorá bola použitá v tejto sezóne, vyvoláva tvorbu protilátok aj proti kmeňu Fujian, aj keď ochranná hladina protilátok môže byť voči tomuto kmeňu o niečo nižšia. Ojedinele môže dôjsť k ochoreniam na chrípku aj u očkovaných osôb, ale s ľahším klinickým priebehom a bez komplikácií. Očkovanie proti chrípke je na Slovensku podľa Rovného stále aktuálne, keďže sa ešte nezaznamenali rozsiahlejšie lokálne epidémie chrípky.
V priebehu decembra 2003 sa chorobnosť na chrípku a jej podobné ochorenia postupne zvyšovala. Počas posledných dvoch týždňoch roka došlo k poklesu chorobnosti, čo je typické pre vianočné obdobie, keďže bolo prerušené vyučovanie v školách. Súčasný výskyt chrípky a jej podobných ochorení je na sezónnej úrovni.
Národné referenčné centrum (NRC) pre chrípku v Úrade verejného zdravotníctva SR izolovalo počas posledných týždňov 16 vírusov chrípky. Z nich 13 je bližšie identifikovaných ako kmene podobné kmeňu A Fujian 411/2002. Prvý kmeň tohto vírusu centrum izolovalo v 49. týždni v okrese Martin, v 50. až 52. kalendárnom týždni v okresoch Martin, Nitra, Prievidza, Dunajská Streda, Bratislava, Trnava a Rožňava. Kmene vírusu Fujian dominujú v súčasnej chrípkovej sezóne aj vo väčšine krajín Európy a v USA, uvádza v svojej správe Rovný.
Autor: © 2004 TASR

Beata
Balogová
