BRATISLAVA - Ústava a zákony umožňujú, aby občania za istých podmienok v referende odvolali prezidenta alebo svojho starostu. S touto možnosťou sa však nepočíta v prípade parlamentu a obecných zastupiteľstiev. Takáto prax je bežná aj v iných demokratických krajinách. Zákonodarcom má poskytnúť pokoj na uskutočnenie svojho programu.
„Jedným zo základných princípov demokratického zriadenia je vláda na čas," hovorí ústavný právnik Ladislav Orosz. Víťaz volieb má právo vykonávať moc určité obdobie a po jeho uplynutí si občania opäť vo voľbách vyberajú svojich zástupcov. Parlament sám môže toto obdobie skrátiť, ak pomery v ňom neumožňujú fungovanie vlády.
Právnik Milan Galanda je presvedčený, že kolektívne orgány by nemohli riadne fungovať, ak by ich občania mohli odvolávať. „Šanca vyvolať referendum, a tak umožniť skrátenie volebného obdobia, zabíja princíp zastupiteľskej demokracie." Stále by totiž existovalo riziko, že sa občania, ktorí sú nespokojní s nepopulárnymi krokmi vlády, rozhodnú odvolať ju.
Slovensko je parlamentnou demokraciou, zloženie vlády sa odvíja od rozloženia síl v parlamente. Najdôležitejšie právomoci majú práve tieto orgány. V samospráve sú to obecné, mestské a župné zastupiteľstvá. Pri tvorbe ústavy v roku 1992 a súvisiacich zákonov sa odsúhlasila možnosť odvolať len prezidenta, starostu a neskôr aj šéfov VÚC. „Musíme vychádzať z právomocí, ktoré majú jednotlivé ústavné orgány," vysvetľuje Orosz.
Prezident na celoštátnej či starosta na miestnej úrovni majú menšie právomoci ako parlament či obecné zastupiteľstvo. „Z tohto pohľadu nemožno porovnávať možnosť odvolať starostu pred uplynutím jeho funkčného obdobia so skrátením volebného obdobia obecného zastupiteľstva," tvrdí Orosz. To isté platí aj vo vzťahu k prezidentovi a parlamentu.
Galanda si dokonca myslí, že by ľudia nemali mať možnosť odvolať ani starostu. Otázka totiž je, či ho odvolajú tí istí voliči, ktorí ho vo voľbách zvolili. V obci blízko Trnavy skupina občanov v miestnom referende presadila odvolanie starostu. Nasledovali voľby, ktoré vyhral opäť ten istý človek.
(rp)
Čo sa píše v ústave o odvolávaní prezidenta
Ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta vyhlasuje predseda parlamentu, ktorý ho vyhlási po uznesení Národnej rady prijatom najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov.
Ak prezident nebol odvolaný, do 30 dní od referenda rozpustí parlament a začína mu plynúť nové funkčné obdobie, akoby bol znovu zvolený. Predseda parlamentu vyhlási nové parlamentné voľby.