Bratislava 10. januára (TASR) - Všetci členovia slovenského záchranárskeho tímu, ktorý sa prvého januára vrátil zo zemetrasením postihnutého Iránu, sú zdraví a nikto nie je práce neschopný.
Po príchode na Slovensko sa záchranári podrobili komplexným laboratórnym testom. Ich výsledky potvrdili dobrý zdravotný stav 35 záchranárov. "Jedného záchranára hospitalizovali s vysokými teplotami na infekčnom oddelení. Po dvoch dňoch sa však zistilo, že ide o postadaptačný syndróm vyvolaný extrémnymi teplotnými rozdielmi," povedal v rozhovore pre TASR lekár záchranárskeho modulu František Čelko.
Za hlavnú príčinu považuje to, že záchranári sa presunuli "de facto zo zimy do leta". Svoje urobili aj 20-stupňové teplotné rozdiely v priebehu dňa, ktoré panovali v iránskom Bame. "Mesto bolo zničené, kanalizácia porušená, mŕtve telá ľudí a uhynutých domácich zvierat sa pri vysokých teplotách rozkladali," priblížil situáciu v zemetrasením postihnutej oblasti.
Obrovský zápach rozkladajúcich sa tiel, nedostatok vody a prašné prostredie vytvárali podmienky pre vznik epidémií. Záchranári sa stravovali výhradne z vlastných zásob, pili a umývali sa vlastnou vodou. Po siedmich dňoch od zemetrasenia však už bolo podľa Čelka riziko nákazy vysoké - hrozila dyzentéria a žltačka. Napriek tomu, že záchranári boli v tom čase mimo zóny, nevylúčil možnosť nákazy. "Pravdepodobnosť je však malá, keďže všetci príslušníci sú pravidelne očkovaní," ubezpečil.
Záchranári absolvujú komplexné laboratórne vyšetrenie ešte raz po 60 dňoch, kedy sa dá podľa Čelka 100-percentne vylúčiť akékoľvek ochorenie. Objektívne a subjektívne príznaky však nenasvedčujú tomu, že by niekto ochorel. "Ide o vysoko organizovaný celok, ktorého príslušníci sú po zdravotnej stránke pravidelne sledovaní a očkovaní," vysvetlil.
Počas päťročnej existencie záchranárskeho modulu sa podľa Čelka nestalo, že by si niektorý zo záchranárov "doniesol z akcie" závažné ochorenie. Upozornil však, že okrem fyzickej zdatnosti je potrebná aj psychická zdatnosť a duševná vyrovnanosť.