Bratislava 11. januára (TASR) - Už len necelé tri týždne majú záujemcovia o post hlavy štátu, ktorých nepodporuje žiadna parlamentná politická strana, na to, aby získali 15 tisíc podpisov voličov pod petíciu navrhujúcu ich kandidatúru.
Až po získaní dostatočného počtu podpisov pod petíciu, respektíve podpory 15 poslancov a ďalších formálnych náležitostí sa adept stane oficiálnym kandidátom na prezidenta. Pri získavaní hlasov voličov pod petíciu sa v týchto dňoch stretne v uliciach slovenských miest viacero adeptov alebo ich priaznivcov, viacerí sa rozhodli získavať podpisy pod petíciu prostredníctvom internetu. Petičnú akciu sa rozhodol spustiť aj kandidát koaličnej ANO Ľubo Roman, ktorého materská strana má v parlamente po odchode troch poslancov len dvanásť zástupcov.
Kompletný zoznam prezidentských kandidátov by mal byť voličom známy do polnoci z 30. na 31. januára 2004. V poradí tretieho prezidenta SR budú voliči na Slovensku voliť podľa zákona o spôsobe voľby z roku 1999. Na voľbách sa môžu opäť zúčastniť len voliči, ktorí sa budú v čase volieb zdržiavať na území SR. Voliť môžu aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR.
Kampaň by sa mala podľa zákona rozbehnúť 20. marca, od 1. apríla začne plynúť predvolebné moratórium. Okrem verejnoprávnych elektronických médií sa môžu na kampani zúčastňovať aj súkromné rozhlasové a televízne stanice. Kandidáti na ňu môžu vynaložiť najviac štyri milióny korún.
Prezidentom SR sa stane ten kandidát, ktorému sa podarí v prvom kole priamej voľby získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov. Ak sa ani jednému z kandidátov nepodarí presvedčiť dostatočný počet voličov, bude sa o 14 dní konať druhé kolo volieb. V druhom kole už budú súperiť dvaja kandidáti, ktorí dosiahli v prvom kole najväčší počet voličských hlasov. Víťazom sa stane kandidát, ktorý získa vyšší počet platných hlasov zúčastnených voličov.
O úrad hlavy štátu sa môže uchádzať podľa Ústavy SR každý občan, ktorý je voliteľný do Národnej rady SR a dovŕšil 40 rokov. Ústava umožňuje tej istej osobe zastávať prezidentský úrad maximálne dve funkčné obdobia po sebe.
Prezident sa môže svojej funkcie kedykoľvek vzdať, ale môže byť aj odvolaný. Keďže je volený priamo občanmi, občania majú aj právo odvolať ho v ľudovom hlasovaní. Hlasovaniu musí predchádzať uznesenie Národnej rady SR, ktoré prijmú poslanci najmenej trojpätinovou väčšinou celého zboru. Ak sa následne v ľudovom hlasovaní za odvolanie hlavy štátu vysloví nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov, prezident je odvolaný. Ak však voliči prezidenta neodvolajú, hlava štátu rozpustí Národnú radu SR a prezidentovi začne plynúť nové volebné obdobie.