vely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Podľa nej by exprezidenti mali dostávať doživotne osobitný príjem vo výške 50 percent z platu hlavy štátu. KP SR však navrhla, aby bývalí prezidenti dostávali 75 percent, čo je okolo 126 tisíc korún. "Zo zákona sme boli návrh povinní pripomienkovať. Tieto pripomienky vznikli aj po konzultáciách s exprezidentom Michalom Kováčom," povedal pre agentúru SITA prezidentov hovorca Ján Füle. Ako dodal, tieto konzultácie viedol kancelár Jozef Stank.
KP SR pôvodne novelu z dielne MPSVR SR privítala. Ako v júli uviedol Füle, kancelária mala už v minulosti záujem na zlepšení ohodnotenia i postavenia bývalých prezidentov. Hoci návrh novely v tom čase KP SR do detailov nepoznala, podľa hovorcu zásadné výhrady k nej nemala. Podobne reagoval aj exprezident Kováč, ktorý novelu tiež privítal. "To, že už konečne nejaký návrh vznikol, je dobré znamenie," konštatoval v júli. Podľa neho totiž Slovensku trvalo pomerne dlho, kým sa začalo zaoberať postavením exprezidentov.
Podľa platného zákona Kováč poberá v súčasnosti okolo 30 tisíc korún. K dispozícii má aj auto a ochrankára. Auto by mal mať exprezident aj podľa navrhnutej novely. Vozidlo by mal dostať aj s vodičom, pričom ročne by mohlo najazdiť 20 tisíc kilometrov. Okrem toho by si mohol bývalý prezident zriadiť kanceláriu, ku ktorej by dostal aj asistenta s odmenou 80 percent platu poslanca. KP SR s tým nesúhlasí a okrem 126-tisícového platu navrhuje, aby exprezident dostal aj 500 tisíc korún na zriadenie kancelárie a jej primerané vybavenie nábytkom. Mal by mať k dispozícii aj dvoch asistentov a na prevádzku kancelárie by mal dostávať 100 percent osobného príjmu. KP SR tiež žiada pre exprezidentov diplomatický pas, ktorý by mala aj ich manželka.
S navrhnutou novelou nesúhlasí ani ministerstvo financií. To žiada, aby nebol návrh predložený na ďalšie legislatívne konanie. Tvrdí, že v tomto roku sa v štátnom rozpočte nepočíta s riešením postavenia bývalého prezidenta. Podľa ministerstva vnútra by exprezident nemal dostať kanceláriu ani asistenta. Najvyšší súd SR je okrem týchto dvoch výsad aj proti tomu, aby bývalí prezidenti dostali auto. Celkovo zo 48 oslovených subjektov vznieslo pripomienky 30. Deväť z nich predložilo 28 pripomienok, z ktorých MPSVR SR neakceptovalo 16, z toho päť zásadných. Návrh novely je v súčasnosti medzi nezaradenými materiálmi vlády.