Bratislava 3. októbra (TASR) - Národná rada SR (NR SR) dnes schválila novelu zákona o majetku obcí. Z 91 prítomných poslancov hlasovalo za novelu 83, nikto nebol proti a hlasovania sa zdržalo osem. Parlament prijal aj zákon o majetku vyšších územných celkov. Z prítomných 104 poslancov návrh podporilo 83, proti nebol nikto, hlasovania sa zdržalo 18 a traja nehlasovali.
Ide o ďalšie dva zo šestice zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy. Parlament 20. septembra prijal návrh kompetenčného zákona a 2. októbra novelu zákona o obecnom zriadení. Plénum ešte čaká hlasovanie o návrhoch novely zákona o rozpočtových pravidlách a plate predsedu VÚC, ktoré už prerokoval v utorok. Strana maďarskej koalície trvá na tom, aby všetky zákony boli prijaté tento týždeň, inak by mohli vystúpiť z vládnej koalície.
Novela zákona o majetku obcí a zákon o majetku VÚC vymedzujú majetok, ktorý spolu s prenosom kompetencií prejde zo štátu do vlastníctva samosprávy. Štát pred prevodom majetku na obce a VÚC vysporiada prevádzkové dlhy. Novela zákona o majetku obcí, ako aj zákon o majetku VÚC zachováva účelové určenie nehnuteľného majetku v oblasti vzdelávania, zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ale aj kultúrnej a osvetovej činnosti. Takýto majetok obec nebude môcť vložiť ako vklad do obchodnej spoločnosti alebo z neho založiť inú právnickú osobu. Môže ho však zveriť do správy rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie.
Poslanci dnes neprijali pozmeňovací návrh poslanca Petra Tatára (nezávislý), ktorý žiadal vypustiť z uvedených zákonov zachovanie účelového určenia majetku po jeho prechode na samosprávu, pričom poukázal na rozpor tejto povinnosti s ústavou. Neprijali ani ďalší jeho návrh, aby majetok decentralizovaný na samosprávu mohla dať do správy aj tretím osobám. Poslanci sa nestotožnili ani s návrhom poslanca Petra Finďa (SOP) vyňať z účelového určenia len zdravotnícke zariadenia.
Poslanci v oboch zákonoch odsúhlasili, aby správca majetku pri jeho odovzdávaní obci alebo VÚC spísal so samosprávou najneskôr do dvoch mesiacov odo dňa prechodu majetku odovzdávací protokol. Vládne návrhy počítali so šesťmesačnou lehotou. Okrem iných náležitostí má protokol obsahovať aj prípadné vyčíslenie nákladov na opravy tejto nehnuteľnosti.
*jh zg pm pa
NNNN