BRATISLAVA - Slovensko sa má do konca januára rozhodnúť, koho ponúkne za európskeho komisára. Dnes sa koaličnej rade predstavia dvaja kandidáti za Slovensko. Nominantom KDH je bývalý vyjednávač s úniou Ján Figeľ a nominantom SDKÚ manažér firmy Coca-Cola Ivan Štefanec.
Eurokomisár je v podstate ministrom európskej vlády, na čele ktorej je Romano Prodi. Jeho úlohou nie je obhajovať národné záujmy, ale záujmy Európskej únie, čo však v praxi nebýva vždy pravda.
Prezident Rudolf Schuster by podľa hovorcu Jána Füleho bol rád, keby mimoriadne dôležitú a na Slovensku podceňovanú funkciu zastával skúsený politik, ktorý má dobré meno v európskych inštitúciách. Nedávno podobný názor vyslovili aj najvyšší českí predstavitelia - prezident Václav Klaus a predseda vlády Vladimír Špidla.
„Formálne požiadavky na kvalifikáciu nie sú, ale očakávame, že to budú vysoko cenené osobnosti s politickou skúsenosťou," povedal o budúcich komisároch Prodiho hovorca Reijo Kemppinen pre iDnes.
Česi sa tiež ešte nerozhodli, či komisii ponúknu exministra financií Pavla Mertlíka, ministra zahraničia Cyrila Svobodu, alebo iného bývalého člena vlády. Ak sa nedohodnú na inom mene, českým kandidátom by sa mal stať bývalý hlavný vyjednávač s úniou Pavel Telička.
Okrem Slovenska prakticky všetky štáty vyberajú kandidátov z vysokých štátnych úradníkov, súčasných alebo bývalých ministrov alebo premiérov.
Zatiaľ sa rozhodli len Litva, ktorá nominovala svoju ministerku financií Daliu Grybauskaite, a Lotyšsko, ktoré navrhuje ministerku zahraničných vecí Sandru Kalniete.
Prodi má radosť, lebo chcel mať v komisii z nových kandidátov najmenej tri ženy. V hre sú ešte poľská ministerka pre európske záležitosti Danuta Hubner a bývalá estónska predsedníčka vlády Siim Kallas.
SMK a ANO sa ešte oficiálne nevyjadrili, koho vo vláde podporia. Z politických diskusií sa zdá, že SMK až na vicepremiéra Pála Csákyho podporuje Figeľa. Ľubomír Lintner z ANO povedal, že komisárom by mal byť človek, ktorý vie „od prvých sekúnd, ako fungujú štruktúry únie a pozná sa s ľuďmi." Figeľ je podľa neho silný kandidát, ale až po vypočutí oboch sa v strane dohodnú, koho podporia.
Ešte v decembri na návšteve Bratislavy sa šéf najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu EPP-ED Hans-Gert Pöttering vyjadril, že ak by to záležalo na ňom, komisárom by sa stal Figeľ. Členom frakcie sú okrem KDH aj SDKÚ a SMK.
Európsky parlament musí doplnenú komisiu schváliť.
Kto sú súčasní komisári
Len jediný z 20 komisárov nie je z politických kruhov. Je ním francúzsky komisár pre obchod Pascal Lamy. V roku 1994 nastúpil ako muž číslo dva do banky Crédit Lyonnais. Po jej privatizácii ho v roku 1999 vymenovali za člena Prodiho komisie. Nešlo však o nováčika medzi politikmi, od roku 1984 do roku 1994 bol hlavným poradcom vtedajšieho predsedu Európskej komisie Jacqua Delorsa. Vplyvní bruselskí novinári ho označujú za najúspešnejšieho komisára. Všetci ostatní členovia komisie sú bývalí premiéri, vicepremiéri, ministri, vyjednávači s úniou, poslanci či veľvyslanci. (rk)

Beata
Balogová
