v Banskej Bystrici, stavanie na ľavicovosti bolo tiež jeho podmienkou, aby kandidatúru prijal. Prezidentské voľby chápe aj ako prieskum, akú veľkú má ľavica na Slovensku podporu. „Nešťastie pre ľavicu je, že dnes nevie povedať počet svojich priaznivcov,“ povedal Králik. Jasná hodnotová profilácia prezidenta podľa neho nevylučuje spoluprácu s inými aktérmi politickej scény. Naopak, vzťahy by boli jasnejšie, keby partneri vedeli, aké postoje môžu od prezidenta očakávať. Súčasný prezident Rudolf Schuster sa podľa Králika správa ľavicovo len v poslednom období.
Predseda SDĽ Ľubomír Petrák charakterizoval Králika pojmami začínajúcimi hláskami zo slova prezident: principiálnosť, racionálnosť, empatia, záujem o problémy ľudí, inteligencia, dokáže cieľavedome konať, energickosť, nadhľad a nadstraníckosť a tvorivosť s trpezlivosťou. Uviedol, že ostatné ľavicové strany s Králikovou kandidatúrou súhlasia, oficiálnu podporu mu ale zatiaľ nevyjadrili. Podpisov pod petíciu za kandidatúru svojho nominanta už SDĽ nazbierala dostatok, zosumarizujú ich do 25. januára. Výzva odborárov Schusterovi, aby znova kandidoval, Petráka nemrzí a očakával ju. „Prezident Schuster predovšetkým v posledných mesiacoch je veľmi blízky rétorike odborárov. Aj pokiaľ ide o spôsob nakladania s petíciou za vypísanie predčasných parlamentných volieb,“ uviedol Petrák.
Prezidentský kandidát SDĽ Ján Králik bol v 70. rokoch vysokoškolským učiteľom, od roku 1976 riadiacim pracovníkom v podniku Mostáreň Brezno. V rokoch 1984 až 1990 bol politickým pracovníkom pre špeciálny priemysel v Stredoslovenskom kraji. Po revolúcii pracoval ako manažér obchodných spoločností, od roku 1996 do 1999 učil na katedre ekonomických vied a bol prodekanom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Od roku 1999 je primátorom Banskej Bystrice. Do prezidentských volieb ide so sloganom Konať ľudsky a odborne.