Bratislava 12. januára (TASR) - Podpredseda vlády SR Pál Csáky odmieta tvrdenia predsedu Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexandra Patkolóa o tom, že pripravovaný zákon o špeciálnom policajtovi by vrátil spoločnosť do obdobia totality alebo dokonca druhej svetovej vojny.
Materiál je podľa Csákyho slov v medzirezortnom pripomienkovom konaní, takže ešte nemá svoju konečnú podobu. Preto sa domnieva, že predseda RIS a jeho kolegovia nepochopili podstatu tohto zákona.
"V každej demokratickej spoločnosti je prirodzené, že ak policajt pri výkone svojej služby ide do špeciálneho prostredia, dostáva špeciálny výcvik," uviedol Csáky v stanovisku, ktoré poskytol TASR.
V tomto prípade pôjde o špeciálny kurz z rómskej histórie, jazyka a multikulturalizmu. Podľa vyjadrenia Csákyho nie je proti rómskej komunite, ale má slúžiť Rómom. Vyškolený policajt by mal byť styčným bodom medzi rómskou komunitou a Policajným zborom, a to aj z dôvodu, že podľa výskumov verejnej mienky práve Rómovia majú nízku dôveru voči policajtom.
Podpredseda vlády zastáva názor, že vyškolenie Policajného zboru pomôže zhumanizovať výkon policajnej služby voči rómskej komunite.
Strach Rómov vyplýva podľa šéfa RIS Patkolóa z toho, že podobné útvary budú môcť politicky prenasledovať ľudí za odlišné názory, čo môže mať dopad aj na Ľudovú stranu-HZDS, ktorá s touto rómskou stranou úzko spolupracuje. RIS obvinila dnes aj tri mimovládne organizácie - Slovenský helsinský výbor, nadáciu Občan a demokracia a Inforoma, že participovali na vypracúvaní programu monitoringu Rómov políciou, čím sa spreneverili svojmu poslaniu ochraňovať ľudské práva.