rany a ochrany. Dôvodom je zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v Iraku a nedostatočné zabezpečenie ochrany našich vojakov zo strany koaličných vojsk. Slovenskí ženisti tiež pôsobia na väčšom priestore než sa pôvodne predpokladalo.
Maximálny počet slovenských vojakov v Iraku by sa tak mal zvýšiť z 85 na 110 osôb. Okrem 20 vojakov, ktorí sa budú starať o bezpečnosť sa počíta aj s obsadením piatich miest vo veliteľstvách operácie. Ročné náklady na pobyt vojakov v Iraku by mali po zvýšení ich počtu vzrásť o vyše 40 miliónov korún. Vrátane prípravy, nákupu výstroja a vyslania sú však náklady na čatu prieskumu, obrany a ochrany 64,5 milióna korún.
S posilnením jednotky v Iraku súhlasili všetci členovia výboru s výnimkou poslankyne za KSS Dagmar Bollovej. Podľa nej by najlepšou ochranou slovenských vojakov bol ich návrat domov. Zdôraznila, že vláda má právo stiahnuť jednotku, nakoľko dôvody, ktorými zdôvodňovali USA vojnu v Iraku sa nepreukázali ako opodstatnené. Niektorí poslanci spochybnili návratnosť finančných prostriedkov, pretože podľa nich je Slovensko z úvah o podieľaní sa na rekonštrukcii Iraku vynechávané.