ak všetky fungujú na 99 percent. Odmietol tvrdenia, že by vláda nezvládla informovanie občanov. "Kto chcel informácie o úradoch získať, mal túto možnosť," zdôraznil pre agentúru SITA po dnešnej porade prednostov v Častej-Papierničke. Ako skonštatoval, informácie sú na internete a objavujú sa aj v dennej tlači. Informačné materiály mali byť okrem toho sprístupnené na vývesných tabuliach v obciach. "Táto špeciálna úloha bola splnená zhruba na 80 percent," podotkol a dodal, že v tomto prípade pravdepodobne zlyhala komunikácia so samosprávou.
Za najproblematickejšie pri prechode zo starej na novú štruktúru úradov označil nevymenovanie prednostov rezortov pôdohospodárstva, výstavby a životného prostredia k 1. januáru. Nespokojný je tiež so zriaďovaním detašovaných pracovísk úradov. Ako uviedol, ministerstvo vnútra pripravilo pre to všetky podmienky a v súčasnosti je na prednostoch, kedy a s akým počtom úradníkov tieto pracoviská vzniknú.
Prednostovia z celého Slovenska dnes okrem prvých skúseností z fungovania nových úradov diskutovali aj o úlohách, ktoré ich čakajú. "Blíži sa voľba prezidenta SR, voľby do Európskeho parlamentu, možno aj referendum a to všetko budú zabezpečovať tieto úrady," poznamenal Pado. Ako pripomenul, treba zabezpečiť všetky sféry chodu úradov cez ekonomické záležitosti, personálne zmeny, informačné technológie, archívy, bezpečnosť, utajované skutočnosti a podobne. Prednostovia na dnešnej porade dostali tiež informácie o zákonoch a zmenách, ktoré z nich vyplývajú.
"V súčasnosti delimitujeme ľudí, financie a podobne, tieto úlohy sú veľmi namáhavé," skonštatoval trnavský krajský prednosta Pál Keszegh. Pripustil, že s istými problémami sa na úrade stretávajú, nemajú však zásadný charakter a neohrozujú výkon štátnej správy. S negatívnymi pripomienkami sa podľa neho zatiaľ nestretli ani u občanov.