sa na úradoch každý týždeň. Tí, ktorí sa vzdelávajú, pracujú pre obec, cirkev alebo neziskové organizácie, sa však môžu hlásiť iba raz do mesiaca a navyše môžu získať ďalšie príspevky.
Minister práce Ľudovít Kaník tvrdí, že sa služby pre nezamestnaných modernizujú, budú sa poskytovať flexibilnejšie a v závislosti od potrieb každého uchádzača o zamestnanie. Podľa Petra Húsku z tlačového oddelenia ministerstvo od týchto opatrení očakáva, že „podporia rast zamestnanosti a pokles nezamestnanosti".
Poslanec sociálneho výboru Národnej rady Anton Blajsko z ĽS-HZDS však tvrdí, že „zásadnejší obrat na trhu práce môže priniesť len ekonomické oživenie a vytváranie nových pracovných miest". Príspevok na sťahovanie podľa neho tiež výraznejšie neprispeje k mobilite nezamestnaných najmä pre nevytvorený trh s nájomnými bytmi. Navyše, príspevok získa iba ten, kto pri sťahovaní zmení aj trvalý pobyt.
Nadšení nie sú ani samotní nezamestnaní. Elena K. z Ilavy: „Keby tu bola práca, pracovala by som. Nezamestnaná som od decembra, všetky ponuky, ktoré som odvtedy našla, ponúkajú minimálnu mzdu, dajú mi päťtisíc a keď z toho zaplatím nájomné štyri tisícky, z čoho budem žiť?"
S každým nezamestnaným vypracujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny individuálny akčný plán, s ktorým by sa mali zvýšiť jeho šance nájsť si prácu. Ak bude musieť za aktivitami v individuálnom pláne cestovať, dostane príspevok na úhradu cestovných nákladov. Od úradu dostane aj príspevok na vzdelávanie. V prípade, že sa chce nezamestnaný rodič vzdelávať, no stará sa pritom o dieťa pred začatím povinnej školskej dochádzky, získa aj príspevok na služby pre rodinu s deťmi, ktoré by mali čiastočne pokryť náklady na zaplatenie opatrovateľky alebo na predškolské zariadenie.
Nezamestnaní, ktorí budú na úradoch evidovaní viac ako štyri mesiace, budú môcť požiadať o príspevok na rozbehnutie samostatného podnikania. Absolventi škôl, ktorým sa nepodarilo nájsť si prácu, môžu požiadať o príspevok na absolventskú prax.
Príspevky sa budú poskytovať popri podpore v nezamestnanosti. Podmienky jej poskytovania sa od januára zmenili. Poskytuje sa šesť mesiacov vo výške 50 percent priemernej hrubej mzdy zamestnanca. Priemer sa určí podľa miezd, ktoré mal zamestnanec v posledných troch rokoch predtým, ako prišiel o prácu. Prvé dva roky je však maximálna výška regulovaná, maximálne bude tento rok možné získať podporu vo výške 20 percent z najvyššieho vymeriavacieho základu, teda 8 200 korún a na budúci rok maximálne 15-tisíc korún, teda 35 percent z maximálneho vymeriavacieho základu.
V roku 2006 už bude možné aj z maximálneho vymeriavacieho základu, ktorým je trojnásobok priemernej mzdy, získať plných 50 percent ako podporu v nezamestnanosti.

Beata
Balogová
