SDKÚ odmietne požiadavku na odchod premiéra - Zatiaľ najpravdepodobnejšie riešenie. Dzurindova vláda by sa ocitla v menšinovom postavení, Slobodné fórum (SF) by sa zaradilo do opozície.
Premiér Mikuláš Dzurinda odstúpi - Veľmi nepravdepodobné. Znamenalo by to demisiu celej vlády, prezident by potom vymenoval nového premiéra z radov SDKÚ a na jeho návrh neskôr ďalších nových či staronových členov vlády.
Kde môže hľadať menšinová vláda podporu
Podpora opozičných strán - HZDS, Smer alebo ĽÚ teoreticky môžu podporiť menšinovú vládu na krátky čas a s podmienkou, že bude jasný termín predčasných volieb ešte v tomto roku.
Dôsledok: Vláda by už nič podstatné v parlamente nepresadila, čakalo by sa len na voľby.
Podpora Slobodného fóra - Zatiaľ pomerne reálna možnosť. Koaliční politici majú predstavu o koalično-opozičnej zmluve, aj tú však SF odmieta, kým je Dzurinda premiérom.
Dôsledok: Prijímanie zákonov bude veľmi komplikované. Koaličná rada bude musieť zakaždým rokovať osobitne aj so Slobodným fórom a sama stratí na význame. Môže sa stať, že niektorí ministri budú odvolaní a dokončenie reforiem veľmi otázne.
Ako dlho vydrží menšinová vláda?
Otázkou je, prečo by malo Slobodné fórum podporovať vládu až do konca volebného obdobia, ak sa chce naozaj presadiť na politickej scéne. Šimkov súhlas s návrhmi vládnych zákonov by vyhovoval premiérovi Dzurindovi, ktorý Šimka vyzval, aby Slobodné fórum napĺňalo mandát od voličov a podporovalo vládny program.
Šimko včera povedal, že tento mandát cíti ako zaväzujúci, ale už predtým hovoril aj o tom, že reformy treba robiť „citlivejšie". Nie je vylúčené, že v najbližších týždňoch môžu mnohé zákony stroskotať na výčitkách SF, že ich znenie nie je v súlade s programom vlády.
V tom okamihu sa môžu ozvať Dzurindovi partneri a vyzvú ho, aby nebránil ďalšiemu fungovaniu vlády a koalície a odstúpil. Politici budú mať tiež argument, ktorý už premiér povedal, že mu nejde o moc ani o jeho „ego" a že voliči očakávajú, aby sa politici v záujme štátu správali zodpovedne.
Ak Dzurinda napokon odstúpi, vláda by mohla s podporou SF vydržať. Ak to Dzurinda odmietne, alebo SDKÚ odíde do opozície, predčasné voľby sú aktuálne, termín by závisel od dohody parlamentných strán. (sp)
Reakcie SDKÚ
TOMÁŠ GALBAVÝ: „Ivan Šimko povedal to, čo nosil v sebe od začiatku. Teraz má v rukách nielen dovládnutie tejto koalície, ale aj politický vývoj v krajine. Mal by zabudnúť na osobný spor, lebo ak vláda padne, prídu sem sily, ktoré sa pokúsia vniesť akýsi ľavicový puč a to pre dobro krajiny nebude. Trápi ma, že Ivan Šimko je pripravený povaliť vládu, ako odvetu za to, že mal pocit, že ho Mikuláš Dzurinda ponížil. Politik by sa mal odosobniť."
IVAN MIKLOŠ: „Ivana Šimka viedol k takému kroku pocit nejakej ukrivdenosti a potreba pomsty, čo svedčí o nezvládnutí a nestrávení vlastného odvolania. Nepredpokladám, že by sme v strane uvažovali o prijatí Šimkovej požiadavky. Na druhej strane pozitívne vnímam, že Šimko a skupina okolo neho deklarovala, že sa cíti viazaná programovým vyhlásením vlády a aj programom SDKÚ. To vytvára dobrú bázu na rokovanie buď o podpore menšinovej vlády alebo o prehodnotení požiadavky týkajúcej sa zmeny premiéra, ktorú pokladám za neopodstatnenú."
Reakcie opozície
ROBERT FICO (Smer): „Nevidím dôvod, prečo by sme mali strácať čas a energiu na vysvetľovanie vecí, ktoré si pán Dzurinda zapríčinil svojou politikou sám." Fica nezaujíma, ako dlho bude fungovať vláda, zaujíma ho v súčasnosti iba referendum a predčasné voľby. „Privítam akýkoľvek legitímny spôsob ukončenia drancovania, ktoré momentálne organizuje pán Dzurinda."
VILIAM VETEŠKA (HZDS): „Veľa bude závisieť od toho, ako sa Šimko zachová, keď nebudú splnené jeho požiadavky na adresu premiéra." Vetešku neteší politický vývoj, privítal by pozitívne zmeny. „Zdá sa, že vznikne nový klub a začne sa meniť parlamentná matematika." Predsedovia opozičných strán budú 20. januára diskutovať aj o otázke hlasovania za pád vlády. „Náchylnosť na takéto hlasovanie je veľká."
VLADIMÍR ĎAĎO (KSS): „Ivan Šimko svojím vyhlásením jednoznačne potvrdil, že metódy riadenia vlády, ako aj riadenia vnútrostraníckej práce SDKÚ, sú na vážkach demokracie." Šance, ktoré dáva súčasná situácia vo vládnej koalícii opozičným stranám, sa podľa Ďaďa jasne ukážu až pri rokovaní o vládnych zákonoch v parlamente. (tasr, sita)
Premiér a prezident sa obviňujú z demagógie
Premiér Dzurinda včera vyhlásil, že prezidentova kritika v novoročnom prejave a v parlamente „bola nemiestna a pomýlená". Prezident Schuster vzápätí cez hovorcu Füleho oznámil, že neočakával, že sa premiér uchýli k demagógii. (sita)