SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Vývoj vzťahov medzi SDKÚ a Slobodným fórom

BRATISLAVA 15. januára (SITA) -


16. novembra 2003

Poslanec Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) a bývalý minister obrany Ivan Šimko oznámil, že zakladá politickú platformu Slobodné fórum SDKÚ. Svoj zámer oznámil na stretnutí "Vráťme ľuďom dôveru v demokraciu", na ktoré pozval členov SDKÚ a predstaviteľov spoločenského života s tým, že chce pokračovať "v zápase o politiku SDKÚ založenú na hodnotách".

Zámerom Slobodného fóra SDKÚ nie je zmeniť pomery vo vládnej koalícii. "Budeme naďalej pôsobiť v poslaneckom klube SDKÚ," povedal Ivan Šimko. "Ak sa SDKÚ bude správať podľa svojich hodnôt, nemal by byť problém," povedal. "To nie je opozícia voči Dzurindovi, ale voči každému, kto nedodržiava program SDKÚ," zdôraznil a konštatoval, že si nemyslí, že jeho platforma je dôvodom pre otváranie koaličnej zmluvy.

Skryť Vypnúť reklamu

16. novembra 2003

Vyhlásenie, ktorým založili Slobodné fórum SDKÚ, podpísali ôsmi poslanci - Ivan Šimko, Zuzana Martináková, Ľubica Navrátilová, Peter Bódy, Jozef Hurban, Tibor Tóth, Zuzana Plháková a nezávislý poslanec Branislav Opaterný.


18. novembra 2003

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda verí, že nie každá platforma sa musí skončiť odštiepením. Ak by platforma Ivana Šimka zotrvala v strane, vytvorila by tým precedens. Ako povedal Dzurinda, SDKÚ unesie diskusiu a zároveň sa strana ňou posilní.


19. novembra 2003

K ôsmim poslancom platformy Slobodné fórum SDKÚ sa pridal ďalší poslanec únie Alexej Ivanko.


21. novembra 2003

Podľa Ivana Šimka existuje vážne podozrenie, že predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda zneužíva tajné služby. "Premiér tu verejne používa nadštandardným spôsobom tajné správy," vyhlásil Šimko v diskusnej relácii televízie Markíza Sito. Tajné informácie podľa Šimka ovplyvňujú aj postoje, ktoré premiér vyžaduje od členov vlády pri hlasovaní. "Nesloboda prestúpila hranice SDKÚ a strach sa stal súčasťou politického zápasu," vyhlásil Šimko. Dzurindu obvinil, že jeho politické aktivity slúžia len na upevňovanie osobnej

Skryť Vypnúť reklamu

23. novembra 2003

Keby sme odišli z poslaneckého klubu SDKÚ, zrejme by sa riešili aj personálne otázky v strane, povedala podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková v relácii TV Markíza Na telo. Dodala, že keby sa situácia vyvinula a smerovala by niekam inam, bude rýchlo riešiť aj dilemu, či zostať podpredsedníčkou.

Platformu vo vnútri strany otvorili, aby mohli diskutovať. Otázka výmeny predsedu strany je v tejto chvíli neaktuálna, povedala Martináková. Dodala, že do budúcnosti sa nič nedá vylúčiť. Vytvorenie novej strany však považuje za neaktuálne. "Samozrejme, môže nastať situácia, keď nás strana v jednom okamihu rázne a rýchlo vylúči a potom nastane nová situácia," povedala Martináková.


5. decembra 2003

Ivan Šimko sa po stretnutí s Mikulášom Dzurindom rozhodol zvolať koordinačný výbor platformy Slobodné fórum SDKÚ a tiež poslancov NR SR, ktorí ju podporujú. Ako povedal, stretnutie so šéfom SDKÚ ukázalo, že každý vidí veci inak a neexistuje reflexia vo vzťahu k rozhodnutiam straníckych orgánov. Bývalý podpredseda SDKÚ Šimko povedal, že platformisti nedávali žiadne požiadavky, ale len predložili svoj pohľad na vývoj v SDKÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Mikuláš Dzurinda považuje stretnutie s platformistami za slobodnú výmenu názorov a pohľad na to ako by sa SDKÚ mala vyvíjať ďalej. Podľa neho Šimko ponúkol svoju charakteristiku vývoja v strane, ktorú predseda SDKÚ argumentmi odmietol. "To, čo bolí Šimka, bolo správne, korektné, pravdivé a legitímne," skonštatoval Dzurinda. Zároveň pripomenul, že do odvolania Šimka z funkcií mu nikto nikdy nič nepovedal.


8. decembra 2003

Ak platforma Ivana Šimka opustí SDKÚ, premiér Mikuláš Dzurinda neuvažuje o prípadnej ponuke postov vo vláde pre jej predstaviteľov. "Nemám vo zvyku nechať sa vydierať. Nie som si vedomý, že by teraz bolo nejaké ministerské kreslo voľné," povedal Dzurinda. "Najprv som počúval, že v SDKÚ je akosi pritesno na slobodnú diskusiu a teraz sa ukazuje, že problémom je kreslo, možno jedno konkrétne kreslo," dodal Dzurinda.

Skryť Vypnúť reklamu

8. decembra 2003

Členovia platformy Ivana Šimka vystúpili z poslaneckého klubu SDKÚ. Ako uviedol Šimko, po novom roku platformisti odídu aj zo strany a začnú pracovať na vytvorení nového politického subjektu. Nová strana bude otvorená všetkým poslancom, ale nebude lanáriť poslancov iných strán.

8. decembra 2003

Postoj Ivana Šimka bol neúprimný a nepoctivý. Podľa premiéra a predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu to ukázali posledné tri týždne a dni. Pripomenul, že ešte pred tromi týždňami podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková vyhlásila, že SDKÚ unesie akúkoľvek slobodnú diskusiu. Odmietol špekulovať o tom, či sa Šimkova skupina poslancov stane piatym subjektom koalície. Premiér chce naďalej postupovať tak, ako to robil doposiaľ, teda hľadať podporu v parlamente pre svoje návrhy.

Skryť Vypnúť reklamu

9. decembra 2003

Dodatok ku koaličnej zmluve je krajným riešením situácie po odchode skupiny Slobodné fórum Ivana Šimka. Konštatoval to predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort po rokovaní klubu s predsedom strany Mikulášom Dzurindom.


11. decembra 2003

Poslankyňa Zuzana Plháková, ktorá vystúpila z parlamentného poslaneckého klubu SDKÚ, mieni v strane zostať aj naďalej. Ako uviedla, zatiaľ nechce vstúpiť do prípadného poslaneckého klubu zloženého z poslancov, ktorí opustili rady SDKÚ. Chcela by aj naďalej pôsobiť ako predsedníčka miestneho zväzu SDKÚ v Nových Zámkoch, lebo to cíti ako záväzok voči jeho členom. Vystúpiť z poslaneckého klubu sa rozhodla pre istú nespokojnosť so spôsobom jeho vedenia, ale aj naďalej mieni presadzovať politiku SDKÚ, s ktorou išla do volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

12. decembra 2003

Ivan Šimko požiadal na stretnutí s predsedami vládnych poslaneckých klubov, aby vláda vládla demokratickejšie a brala väčší ohľad na dopady reforiem na ľudí. Ako po rokovaní uviedol Šimko, nevie si predstaviť bezvýhradnú podporu koaličnej vlády. Vie si však predstaviť, že po zaregistrovaní jeho nového politického subjektu sa stane subjektom vládnej koalície. “To sa však nemôže stať bez toho, aby sa rekonštruovala vláda,” povedal. Žiada tiež, aby riaditeľov SIS a NBÚ navrhoval parlament. Vymenoval by ich prezident, nie vláda. Platformisti nesúhlasia s odklonom koalície od Programového vyhlásenia vlády v súvislosti s volebným zákonom. Požadujú preto prehodnotenie rozhodnutia Koaličnej rady a zavedenie viacerých volebných obvodov. Podľa Šimka Slobodné fórum nesúhlasí ani s princípom politickej nominácie predstaviteľov obvodných úradov. Žiada tiež vznik špeciálneho výboru NR pre koordináciu a dopady reforiem.

Skryť Vypnúť reklamu

12. decembra 2003

Platforma Ivana Šimka nepožaduje žiadne miesto vo vláde. Šimko poprel vyjadrenie lídra ANO Ľubomíra Lintnera, ktorý po stretnutí predsedov vládnych poslaneckých klubov so Šimkom povedal, že platforma žiada jedno kreslo v kabinete. "Nie je to pravda, nič také na tom rokovaní neodznelo," povedal Šimko. Na schôdzke Šimko hovoril o "rámcoch, za akých si Slobodné fórum vie predstaviť podporu vlády." Jedným z nich je aj rekonštrukcia kabinetu. Zdôraznil však, že mu nejde o ministerskú stoličku pre Slobodné fórum.


14. decembra 2003

Ak nedôjde k zmene štýlu politiky, tak sa súčasťou vládnej koalície nestaneme, zdôraznil Ivan Šimko v diskusnej relácii televízie Joj Sedmička. Dodal, že v takom prípade síce budú podporovať realizáciu vládneho programu, nebudú však viazaní rozhodnutiami Koaličnej rady.

Skryť Vypnúť reklamu

7. januára 2004

Zuzana Martináková oznámila, že sa vzdala funkcie podpredsedníčky SDKÚ a vystúpila zo strany. Písomnú informáciu o vystúpení zo strany poslala predsedovi Miestneho zväzu SDKÚ v Petržalke Vladimírovi Bajanovi. Martináková dodala, že uvažuje aj o zotrvaní vo funkcii podpredsedníčky parlamentu. Podľa Martinákovej je Slobodné fórum pripravené rokovať a podporiť vládnu koalíciu, pretože sú si programovo blízki. Písomné podmienky ako ich požaduje SDKÚ však nepripravili. Podľa nej je jasné, že koalícia nemá v parlamente väčšinu a treba povedať ako ďalej a s kým. "Ak majú iné návrhy a vedia zabezpečiť stabilitu, nech to povedia," zdôraznila.


8. januára 2004

Koordinačný výbor na čele s Ivanom Šimkom na MV SR podal návrh na registráciu nového politického hnutia, ktoré ponesie názov Slobodné fórum. Ako povedal Šimko, nová politická strana bude orientovaná v stredo-pravom politickom priestore. Slobodné fórum má byť založené na demokratickom princípe a nie na straníckej disciplíne. Podľa Šimka každý člen bude mať právo zúčastniť sa napríklad na rokovaní snemu.

Skryť Vypnúť reklamu

13. januára 2004

Slobodné fórum (SF) zaregistrovalo MV SR ako 111. politický subjekt na Slovensku. Prvý snem Slobodného fóra by sa mal konať koncom marca.


13. januára 2004

SDKÚ nebude žiadať od poslancov, ktorí zo strany odišli, aby vrátili mandát a opustili parlament, potvrdil po rokovaní prezídia strany premiér Mikuláš Dzurinda. Zmeny vo vláde však zásadne odmietol a pripustil, že je pripravený viesť aj menšinový kabinet. Dzurinda očakáva, že bývalí poslanci SDKÚ budú plniť program, cez ktorý sa dostali do parlamentu a naďalej podporovať vládu. Slobodné fórum Ivana Šimka sa môže stať piatym členom koalície, ale nesmie zabúdať, že neprešlo parlamentnými voľbami. Ak má Šimko iné podmienky na podporu vládneho programu ako to, že ho zaväzuje mandát z volieb, Dzurinda si ho pozorne vypočuje.

Skryť Vypnúť reklamu

14. januára 2004

Slobodné fórum (SF) nemá záujem o žiadne miesto vo vláde, o žiadnu funkciu a je ochotné podporovať vládnu koalíciu, ak dôjde k zmene na poste premiéra, vyhlásil líder Slobodného fóra Ivan Šimko. Dodal, že premiér "rezignoval na koordinátora reforiem" a začal uprednostňovať mocenskú politiku pred zjednocovaním koalície. V parlamente budú poslanci SF podporovať návrhy zákonov, ktoré sú totožné s pôvodným programom SDKÚ, vie si predstaviť dohody s jednotlivými stranami.

Podpredsedníčka NR SR Zuzana Martináková informovala, že už požiadala predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, aby pripravil podmienky na to, že sa na januárovej schôdzi vzdá svojho postu.

Na otázku, či poslanci Slobodného fóra budú v parlamente podporovať návrhy opozičných strán na odvolávanie jednotlivých ministrov Šimko odpovedal, že to bude závisieť od konkrétnych prípadov. Rovnako sa vyjadril aj k hlasovaniu svojich poslancov pri prípadnom návrhu na odvolanie premiéra. Dodal však, že Dzurinda jeho dôveru nemá.

Skryť Vypnúť reklamu

kp;pu;bl

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 736
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 282
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 012
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 426
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 979
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 921
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 360
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 239
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 098
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 975
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

15 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

5 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

5 h
Centrála Záchrannej služby Košice by mala po zmenách sústrediť väčšinu košických staníc.

Zmenu čaká tretina staníc na východe.

4 h
Ľudia by sa čoskoro mohli vrátiť do mesta.

Poslanec: Čím skôr, lebo bude viac psychiatrických pacientov ako nakazených.

4 h