ná zo zástupcov Csákyho tímu a odborníkov ministerstva spravodlivosti vypracovať návrh zákona. Csáky a Lipšic sa dnes zhodli na tom, že bude obsahovať všeobecný antidiskriminačný zákon a v druhej časti konkrétne zmeny právnych noriem.
Podľa Lipšica by tak mali novelizovať viac ako 14 zákonov, čím by sa zrušili aj doterajšie čiastkové ustanovenia v Zákonníku práce či v zákone o štátnej službe. "Sme limitovaní 15. aprílom, dovtedy musí Slovensko prijať smernice EÚ," konštatoval Csáky. Tie sa týkajú zákazu diskriminácie v zamestnaní, upravujú zárobkovú činnosť, vzdelávanie, oblasti tovarov a služieb.
Pre Csákyho, ktorý presadzoval jeden antidiskriminačný zákon, je dnešná dohoda s Lipšicom prijateľným kompromisom, hoci si naďalej myslí, že jeho riešenie bolo jednoduchšie. Pre Lipšica bol však Csákyho zákon neprijateľný. " Bol nad rámec smerníc EÚ, týkal sa širšej sféry spoločenských vzťahov a narážal na ústavné práva, na slobodu združovania alebo vlastnícke právo," tvrdí Lipšic.
Antidiskriminačná legislatíva by mala zakázať aj diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Lipšic konštatoval, že sa to bude týkať zárobkovej činnosti v rozsahu ako to stanovuje európska norma. Minister dúfa, že "aj vláda má záujem aproximovať smernicu EÚ, nie ísť ďalej a robiť sociálne inžinierstvo."
Lipšic chcel vo svojom návrhu riešiť antidiskrimináciu v zamestnávaní ustanovením, podľa ktorého nadriadený alebo služobný úrad nesmú zisťovať sexuálnu orientáciu občana. Rovnako je to aj v súčasnom Zákonníku práce, pre EÚ je to nepostačujúce. EK vyčítala Slovensku, že zákonník výslovne nezakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Generálna riaditeľka pre zamestnanosť a sociálne veci EK Odile Quintinová na návšteve SR minulý rok povedala, že náš pracovný kódex nie je preto v úplnom súlade s európskym právom.
zp;tm;bl