Konštatuje to na základe výsledkov dnešného rokovania predsedov opozičných parlamentných strán, na ktorom Mečiar odmietol podporiť tri návrhy Smeru - na odvolanie Dzurindovej vlády, na odvolanie jednotlivých ministrov a myšlienku spojiť referendum o predčasných parlamentných voľbách s prezidentskými voľbami.
Dnešné stretnutie opozičných lídrov potvrdilo, že Dzurindova vláda má riešenie koaličnej krízy, a tým je predseda HZDS Mečiar, ktorý dnes jasne formuloval svoje postoje k Dzurindovej vláde, vyhlásil Fico pred novinármi. Dodal, že Smer "nebude robiť krovie" v opozícii, kde jeden z partnerov "robí dojem opozičnej politiky a pritom spolupracuje s koalíciou". Svojím postupom Mečiar podľa Fica drží poslancov svojej strany aj jej voličov v pozícii rukojemníkov.
Odmietavý postoj k návrhu na odvolanie Dzurindovho kabinetu Mečiar podľa Ficových slov zdôvodnil tým, že keby padla Dzurindova vláda, Mečiar by bol ako predseda najsilnejšej opozičnej strany poverený zostavením vlády. A keďže Smer chce vstúpiť do vlády iba na základe výsledkov volieb, takýto postup nemá podľa Mečiara zmysel.
Mečiar ďalej podľa Fica na summite opozičných lídrov povedal, že jeho strana nepodporí odvolanie ministrov Kaníka, Zajaca a Lipšica, ak bude Smer presadzovať prijatie zákona o konflikte záujmov a zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Fakt, že HZDS si neželá spájanie prezidentských volieb a referenda, svedčí podľa Fica o tom, že Mečiarovi "ide len o prezidentský stolec".
Podľa Fica má Smer naďalej záujem o spoluprácu s HZDS, v budúcnosti však bude komunikovať len na úrovni predsedov poslaneckých klubov. Rovnako má strana Smer záujem o rokovania s novou stranou Ivana Šimka, ktorá je už dnes podľa neho "jeden a pol nohou v opozícii". "A tú polovicu nohy si necháva na možnú komunikáciu s vládnou koalíciou," konštatoval. Iba s podporou Slobodného fóra bude mať podľa Fica zmysel predložiť návrh na odvolanie Dzurindovej vlády.