KSS, Smer a ĽS-HZDS sa totiž líšia v názoroch na usporiadanie a pôsobenie budúceho kabinetu. Predseda Smeru Robert Fico z rokovania predčasne odišiel, podľa šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara "ušiel, zutekal".
"Celý fígeľ je v tom, či bude predseda vlády Fico alebo Mečiar", povedal po stretnutí opozičných lídrov predseda KSS Jozef Ševc. "My sme za to, aby vláda padla. V každom prípade je najvyšší čas, aby Dzurinda odišiel, za predpokladu, že bude vytvorená úradnícka vláda a behom šiestich mesiacov budú vypísané predčasné parlamentné voľby," konštatoval Ševc. Rozdiel je v tom, že ĽS-HZDS by bolo za vytvorenie vlády už teraz s tým, že by neboli predčasné voľby, pripomenul. Záležitosť komplikujú podľa lídra komunistov aj prezidentské voľby. "Predpokladáme, že ĽS-HZDS by potom nestavalo svojho kandidáta na prezidenta," naznačil.
"Sme pripravení, ak budeme poverení zostavením vlády, o zostavení vlády rokovať aj vtedy, keď nebude chcieť rokovať Fico a KSS," konštatoval šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Očakáva, že v prípade pádu kabinetu Mikuláša Dzurindu poverí prezident ako najsilnejší parlamentný subjekt zostavovaním vlády jeho stranu.
Líder Smeru Robert Fico deklaroval, že v tomto prípade by nepodporoval vládu vedenú ĽS-HZDS, ani by do nej nevstúpil. Mečiar vylúčil, že by podporil menšinový kabinet Mikuláša Dzurindu. "Nikto ma nepozval a tichá podpora neprichádza do úvahy," dodal.
Mečiar sa s Ficom nezhodol na termíne referenda o predčasných voľbách. Šéf ĽS-HZDS odmieta usporiadanie referenda v deň prezidentských volieb, ako sa na tom podľa neho dohodol Fico s prezidentom Rudolfom Schusterom. "Pán Fico mi povedal, že s pánom Schusterom je dohodnutý na 3. apríla. To nemôžem prijať, potom referendum nemôžeme robiť," poznamenal. Zápornú odpoveď dostal Mečiar na otázku, či opozícia v prezidentských voľbách postaví jedného prezidentského kandidáta. Rozdielny je názor Smeru a ĽS-HZDS aj na zákon o konflikte záujmov a zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Kým Smer je po úpravách pripravený tieto právne normy podporiť, Mečiar trvá na ich neprijateľnosti. V tomto prípade si líder ĽS-HZDS myslí, že je zbytočné odvolávať ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý je ich predkladateľom.
Opozičné subjekty budú individuálne rokovať so Slobodným fórom Ivana Šimka. Chcú sa presvedčiť, či Šimko naozaj patrí k opozičným subjektom. Ďalšie kroky opozície budú záležať aj od výsledkov diskusie so SF. Zhodu našli ĽS-HZDS, Smer a KSS pri prezidentom vrátených zákonoch zo sociálnej oblasti, ktoré v parlamente podporia.