Bratislava 4. októbra (TASR) - Pilot stíhacieho lietadla, ktorý by bez priameho rozkazu zostrelil civilné lietadlo unesené teroristami, preukázateľne smerujúce na civilný cieľ, by nekonal protiprávne. Uviedol to dnes vedúci úradu Ministerstva spravodlivosti SR Daniel Lipšic v súvislosti s úvahami o možnej reakcii našich vzdušných síl na prípadný teroristický letecký útok.
Podľa Lipšica použitie sily v takomto prípade umožňuje Trestný zákon. "Pilot stíhacieho lietadla by totiž konal v krajnej núdzi, ktorá podľa paragrafu 14 Trestného zákona vylučuje protiprávnosť jeho konania," vysvetlil. V prípade priamej hrozby kolízie civilného lietadla s ďalším objektom sú nepochybne naplnené všetky podmienky krajnej núdze, najmä princíp subsidiarity i princíp proporcionality, uzavrel Lipšic.
Paragraf 14 Trestného zákona uvádza: Čin ináč trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom. Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné toto nebezpečenstvo za daných okolností odvrátiť ináč (princíp subsidiarity) alebo spôsobený následok je zrejme rovnako závažný alebo ešte závažnejší ako ten, ktorý hrozil.
Princíp subsidiarity: Hroziacu kolíziu lietadla vedeného teroristami nebude možné odvrátiť ináč ako zostrelením lietadla.
Princíp proporcionality: Zostrelenie lietadla a smrť jeho posádky a cestujúcich pritom zachráni život viacerých ľudí, teda následok zostrelenia bude menej závažný ako dokonanie teroristického činu.