FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Prezident Rudolf Schuster pred dvomi dňami začal zbierať 15-tisíc podpisov, ktoré potrebuje občiansky kandidát do prezidentských volieb. Neoznámil, že chce kandidovať, hoci petícia musí podľa zákona obsahovať aj jeho súhlas s prípadnou kandidatúrou.
„Ak prezident získa potrebných 15-tisíc podpisov, bude kandidovať," povedal Schusterov hovorca Ján Füle. Prezident však vzápätí jeho slová poprel a zopakoval, že sa ešte nerozhodol. Od občanov však očakáva, že sa pod jeho petíciu podpíšu.
Prezident sa podľa Füleho rozhodol zbierať podpisy, keď ho oslovili ľudia, ktorí založili petičný výbor a Schuster im dal súhlas, aby zbierali podpisy. 7. januára sa vrátil do úradu a so šéfkou legislatívneho odboru sa poradil, čo má robiť, „aby v prípade, že sa rozhodne (kandidovať), spĺňal zákonom stanovené podmienky".
Vo výbore sú Albín Mesiarik zo Žarnovice, novinár Martin Kuček a Tibor Laznička, bývalý asistent Mariana Mesiarika z SOP. Či Schuster podpísal oficiálny súhlas s kandidatúrou, Füle nevedel.
Schuster chce zrejme svoj záujem o prezidentské kreslo verejnosti oznámiť, až keď si bude istý, že do konca januára podpisy zoženie. „Do zozbierania podpisov je krátky čas, počas ktorého sa môže rozhodnúť," povedal Füle.
Politológ Grigorij Mesežnikov aj podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský hovoria, že takýto postup je neštandardný. „Je to problém," povedal Mesežnikov. „Podpisy sa zbierajú pod petíciu, s ktorou musí kandidát súhlasiť. Naozaj to môže vyzerať, že človek, ktorý podpisuje tento hárok, ani nevie, či napokon podpisuje pre reálneho kandidáta," hovorí.
Pozícia, v ktorej sa ocitá Schuster dnes a v roku 1999, je podľa Mesežnikova neporovnateľná. Vtedy bol kandidátom celej vládnej koalície, dnes sa neuchádza o podporu politických strán. Jeho šance sú podľa Mesežnikova podstatne nižšie, politológ hovorí, že Schuster nemá šancu dostať sa do druhého kola. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus je na štvrtom mieste medzi prípadnými kandidátmi s podporou 10,1 percenta.
„V žiadnom prípade sa nebude uchádzať o podpisy poslancov, nebude žiadnu stranu žiadať opodporu, a keď sa nejaká strana rozhodne ho podporiť, je to problém tej strany," povedal o Schusterovi včera Füle.
Schuster podľa Mesežnikova môže odobrať časť ľavicovo orientovaných voličov iným kandidátom, ktorí tiež kritizujú súčasnú vládu, to znamená Jánovi Králikovi z SDĽ, Ivanovi Gašparovičovi z HZD, prípadne nejakému kandidátovi KSS. „Nemyslím si, že by nejako dramaticky znížil počet voličov Vladimíra Mečiara."
Schustera zatiaľ nepodporil nikto
Za priateľného prezidentského kandidáta včera označila Schustera len KSS, ani tá nie celá. Ivan Hopta napríklad nesúhlasí. K nedávnym sedemdesiatinám Schusterovi podľa medializovaných informácií komunisti prišli osobne zagratulovať do Košíc.
„Nech mu pán boh dopraje dlhé zdravie a voliči šancu uchrániť ho v inom kresle," povedal o Schusterovi Vladimír Mečiar.
„Ak sa pán prezident rozhodne kandidovať, bude to solídny kandidát," povedal Robert Fico zo Smeru.
(hr)

Beata
Balogová
