Bratislava 16. januára (TASR) - Šéf rezortu obrany Juraj Liška vytkol svojmu predchodcovi vo funkcii Ivanovi Šimkovi, že sa nezaujímal o tendre na ministerstve, čím dával iným ľudom možnosť nesprávne nakladať s finančnými prostriedkami.
"Tým, že sa nezaujímal o tendre, vytváral priestor na to, aby si možno niektorí ľudia tam šafárili, ako chcú," povedal Liška v diskusnej relácii televízie Markíza Sito v súvislosti s tendrom TOKOS za 8,5 miliardy korún, ktorý po nástupe do funkcie nepodpísal.
Šimko sa mal podľa neho ako minister zaujímať, či je nutné vynakladať takéto veľké množstvo prostriedkov na realizáciu takticko-operačného komunikačného systému (TOKOS). "Predpokladám, že keď ten tender spustíme, lebo je potrebný, tak ušetríme niekoľko miliárd korún," konštatoval minister. V Českej republike tento systém podľa neho realizujú asi za tri miliardy českých korún.
Po nástupe do funkcie mu podľa vlastných slov vtedajší vedúci kancelárie ministra Marián Bednár, manžel podpredsedníčky parlamentu Zuzany Martinákovej, priniesol do kancelárie na podpis list, v ktorom mal poveriť jedného štátneho úradníka na ministerstve, aby mohol podpísať tender TOKOS. Tento tender mi doniesol podpísať trikrát, konštatoval. Liška to nepovažoval za korektné.
Šimko sa podľa vlastných slov nezaujímal o tendre v tom zmysle, že by do nich zasahoval, pretože mu to ako ministrovi neprináležalo.
TOKOS sa rozbehol ešte počas pôsobenia Šimka priamym oslovením troch firiem. V čase, keď premiér dal návrh na jeho odvolanie, výberová komisia už tender vyhodnotila. Nepokladal však za korektné, aby ho v takejto situácii podpísal. Rozhodnutie nechal na Lišku. Komisia na schválenie odporučila Vojenský opravárenský podnik v Trenčíne.
Liška v súvislosti s tendrom podal na Bednára trestné oznámenie. Bednár mal údajne po Šimkovom odvolaní vyvíjať tlak na štátneho tajomníka rezortu Martina Fedora, aby nový minister túto zákazku podpísal. Fedor následne pre média poprel, že by bol zo strany Bednára na neho vyvíjaný nejaký nátlak.
Rozhodnutie nepodpísať tender odôvodnil v novembri Liška aktualizáciou dlhodobého plánu štruktúry a rozvoja ozbrojených síl a spresňovaním cieľov síl súvisiacich so vstupom Slovenska do NATO. Keďže na budúci rok môže dôjsť podľa neho k značným zmenám v rámci pozemných síl, mohlo by sa tým ušetriť niekoľko miliárd korún.
Liška chce, aby bol tender nanovo spustený verejnou súťažou. Dalo by sa to podľa neho uskutočniť v prípade vypustenia utajovaných informácií. Vždy sa totiž najprv podpisuje zmluva o budúcej zmluve a firma sa môže oboznamovať s utajovaným skutočnosťami až po získaní previerky, vysvetlil minister tento týždeň na stretnutí s novinármi.
mab pel