edného riaditeľa Jaroslava Rezníka v dôsledku schválenia nižšej sadzby koncesionárskych poplatkov a neskorším prijatím zákona. Na pokrytie starého dlhu Slovenskej televízie (STV) uvoľnila vláda 400 miliónov korún, SRo nedostal žiadne peniaze. Podľa ministra financií Ivana Mikloša totiž manažment rozhlasu na rozdiel od STV nepredložil návrh opatrení zamedzujúcich ďalšiemu narastaniu dlhu.
Ako dnes pre agentúru SITA uviedol Rezník, rozhlas plní všetky úlohy vyplývajúce mu za zákona a ubezpečil, že v inštitúcii vládne poriadok. Skonštatoval, že ministrovi financií koncom októbra minulého roka predložil v materiáli Reštrukturalizačná stratégia a princípy riadenia SRo v období prechodu z trojzložkového na dvojzložkové financovanie všetky pripravované zmeny. Projekt podľa neho obsahuje zásadné riešenia vychádzajúce z toho, že zdroje na zabezpečovanie činnosti budú obmedzené. "Je teda zameraný na zásadné zníženie nákladov a racionalizáciu činností SRo pri zachovaní všetkých úloh so silným akcentom na podporu pôvodnej slovesnej i hudobnej tvorby," poznamenal.
J.Rezník
Ciele stanovené v projekte považuje Rezník za reálne a podľa neho znamenajú ďalšie kontinuálne
zefektívnenie činnosti SRo bez toho, aby musel prejsť na krízový variant riadenia a zastaviť výrobu programov. Ako zdôraznil, racionalizačné opatrenia v ňom SRo rieši bez toho, aby žiadal zo štátneho rozpočtu zdroje na vyplatenie odstupného pre prepustených zamestnancov s tým, že na plynulý prechod k dvojzložkovému financovaniu - len koncesionárske poplatky a reklama, je potrebné dvojročné časové obdobie, počas ktorého sa bude výška štátnej dotácie postupne znižovať.
"Už na rokovaní a následne i v projekte sme predložili striktné fakty, ktoré racionálne odôvodňujú skutočnosť, že pri schvaľovaní výšky koncesionárskych poplatkov sa malo rozhodovať odborne na základe dôvodovej správy k zákonu o koncesionárskych poplatkoch, ktorá dokumentovala nevyhnutnú potrebu zvýšiť ich na 50 korún namiesto schválených 40 korún," tvrdí Rezník. Ako dodal, STV vlani zo štátnych finančných aktív okrem 400-miliónov na splatenie dlhu dostala aj 250 miliónov korún na odstupné, pričom verejnoprávna televízia po celý rok vysielala v krízovom režime s minimálnym objemom pôvodnej výroby.