BRATISLAVA - KDH pripravuje návrh, ako stabilizovať vládu a získať pre ňu v parlamente dlhodobú podporu. Líder hnutia Pavol Hrušovský chce svoju predstavu povedať po rokovaní straníckych orgánov. Neprezradil ani, či je súčasťou scenára zotrvanie Mikuláša Dzurindu vo funkcii premiéra. „Nechajte sa návrhom prekvapiť," povedal.
Slobodné fórum Ivana Šimka hovorí, že akákoľvek dohoda o podpore vlády by nemala zmysel, keby bol Dzurinda ďalej premiérom. Hrušovský odporúča kolegom menej kategorických vyhlásení. „Vyzývam premiéra Dzurindu a Ivana Šimka, aby zľavili zo svojich principiálnych postojov, ktoré sa ukazujú ako neriešiteľný problém," povedal.
Politickú situáciu môže ešte viac vyhrotiť zámer ĽÚ odvolať premiéra. Pokus však nemusí byť úspešný, lebo opozícia nie je jednotná a aj Slobodné fórum hovorí, že ide o krajné riešenie. „Nechceme destabilizovať situáciu, nezamýšľame nič také," povedala Zuzana Martináková z SF.
Schopnosť vlády presadzovať zákony v parlamente preverí začínajúca schôdza. Dzurinda chce hľadať podporu pre zákony aj individuálne, najmä medzi poslancami, čo patrili ku koalícii na počiatku volebného obdobia. Hrušovský však namieta, že takto sa nedá dlhodobo vládnuť. „Treba dať tomu nejaké pravidlá."
Martináková hovorí, že poslanci SF sa budú správať „konštruktívne". Predložili aj vlastné návrhy zákonov, ktoré majú odpolitizovať štátnu správu.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek povedal, že návrhy SF idú proti dohode koalície. „Budeme musieť strpieť to, že sa niekto tvári, že chce splniť vládny program a súčasne neakceptuje žiadne dohody," hovorí. Nastávajúcu schôdzu Národnej rady označil ako „jednu z najťažších" po roku 1989.
(sp)
Martináková odchádza z vedenia parlamentu
BRATISLAVA - Zuzana Martináková sa vzdala funkcie podpredsedníčky parlamentu. Šéf poslaneckej snemovne Pavol Hrušovský hovorí, že jej odchodom sa situácia vo vedení parlamentu skomplikovala.
Martináková povedala, že jej odchod vyplýva zo zmenenej politickej situácie. Do vedenia snemovne ju pôvodne nominovala SDKÚ. Materskú stranu však opustila so skupinou Ivana Šimka a založili novú stranu Slobodné fórum.
Dohoda na nových podpredsedoch bude zložitá, pretože ani koalícia a ani opozícia nemajú dosť hlasov na zvolenie nových funkcionárov.
„Zatiaľ mi nezostáva nič iné, ako vykonávať viac povinností," povedal Hrušovský. Okrem neho budú schôdze parlamentu viesť už len dvaja podpredsedovia - Béla Bugár z SMK a Viliam Veteška z HZDS.
Jedno miesto podpredsedu parlamentu je voľné už odvtedy, ako sa Pavol Rusko z ANO stal ministrom a snemovňa nezvolila za jeho nástupcu Ľubomíra Lintnera. (sp)