nazvaný - Zlepšenie dostupnosti rómskej menšiny k zdravotnej starostlivosti v SR, by mal trvať do roku 2006. Ako pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) uviedla sektorová koordinátorka MZ SR Zuzana Škublová, v rámci projektu bude 32 terénnych pracovníkov poldruha roka pracovať v 20 až 25 rómskych osadách. Výber, tréning a koordináciu terénnych pracovníkov zadá ministerstvo prostredníctvom medzinárodného tendra podľa obstarávania Phare.
Terénni pracovníci budú spolupracovať s lekármi a zdravotníkmi, pomôžu pri lekárskych vyšetreniach, očkovaniach a ďalších zdravotných úkonoch. Ťažisko ich práce bude priamo v rómskych osadách. Jednou z úloh terénnych pracovníkov bude aj vypracovanie časového plánu a podkladov pre tvorbu pilotných zdravotných programov pre Rómov. Okrem lekárov by mali tiež spolupracovať s miestnymi školami.
Projekt na zlepšenie zdravotnej starostlivosti Rómov počíta aj s rekonštrukciami verejných alebo obecných budov, do ktorých by sa potom mali nasťahovať ambulancie všeobecných, detských alebo ženských lekárov. Ambulancie by mali otvoriť asi v 10 z vybraných 20 až 25 lokalít. Základným kritériom ich výberu je vzdialenosť lokality, kde žijú Rómovia od najbližšej ambulancie základnej zdravotnej starostlivosti. Zvyšné lokality budú pravidelne navštevovať terénne sanitky, ktoré sa zabezpečia v rámci projektu.
Projekt je podľa RPA určený pre samostatné rómske obce a komunity, alebo pre obce s vysokým podielom rómskeho obyvateľstva, nie pre rómskych obyvateľov mestských a prímestských častí.
tm;pu;fa