Bratislava 4. októbra (TASR) - Novelizovaný Občiansky zákonník umožňuje majiteľom bytov vyhodiť neplatičov nájomného bez vyšetrovania príčiny neuhrádzania poplatkov. Od septembra do marca budúceho roka tak na Slovensku pribudne až 150 tisíc nových bezdomovcov. Z nich až 95 percent budú tvoriť Rómovia a parlament tak vlastne opäť legalizoval kočovníctvo tejto minority. V rozhovore pre TASR to dnes povedal predseda Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbus Igboanusi. Podľa predpokladov najviac neplatičov vykážu z bytov v Rimavskej Sobote, Brezne, Revúcej, kde takmer nikto z rómskej populácie nie je zamestnaný a nemá z čoho uhrádzať poplatky za byt. Na košickom sídlisku Luník IX už nájomníci dostali oznámenia o vysťahovaní.
Súčasná vláda sa podľa Igboanusiho snaží riešiť situáciu Rómov, prijímajú sa zákony, robí sa osveta, konferencie, ale na miestnej úrovni plnenie nariadení zlyháva a u viacerých starostov a primátorov nie je ochota vykročiť Rómom v ústrety. Ako príklad šéf Ligy uviedol Veľký Krtíš, Hlohovec, Kľačany.
Aby sa zmenilo postavenie rómskej minority na Slovensku, museli by mať zastúpenie na ministerstvách, v mestských a obecných zastupiteľstvách, domnieva sa Igboanusi. Rómske politické strany sú príliš malé a nemajú dostatok financií na oslovenie dostatočného množstva voličov tak, aby sa dostali do parlamentu. "A tak to v SR funguje systémom o nás bez nás", dodal Igboanusi.
Nepriateľstvo voči občanom Rómom vzniká už u detí. V školách sú rómske a nerómske deti oddelené. "Deti však nerozlišujú farbu pleti a nemajú problém sedieť aj s Rómom. Učitelia ich však učia rozlišovať. Presvedčil som sa o tom na Základných školách v Trebišove, Michalovciach, Revúcej, ale i v Košiciach", skonštatoval Igboanusi.
Liga aktivistov pre ľudské práva je mimovládna nezisková organizácia existujúca v SR od decembra 1999. Liga poskytuje bezplatnú právnu pomoc obetiam porušenia ľudských práv, najmä rómskej populácii, migrantom, žiadateľom o azyl a celej slovenskej populácii na národnom administratívnom stupni, súdoch, medzinárodných súdoch alebo v organizáciách zaoberajúcich sa otázkou ľudských práv. Monitoruje a podáva správy o výsledkoch pozorovania a o implementácii medzinárodných dohovorov o ľudských právach vládnymi inštitúciami a inými autoritami.
*aka rč
NNNN