Poslanec Peter Bódy (Slobodné fórum) vie, o čom hovorí, keď mieni podporiť zákon o sociálnom poistení, ktorý prehodnocuje invalidné dôchodky. Jediný z poslancov je na vozíčku. FOTO SME - ARCHÍV
BRATISLAVA - Všetky invalidné dôchodky Sociálna poisťovňa v priebehu dvoch rokov prehodnotí podľa nového systému, ktorý určí v percentách nižšiu schopnosť ľudí pracovať. „Pri previerkach, ktoré musia absolvovať doterajší invalidní dôchodcovia, sa stanoví toto percento," povedal Michal Horváth zo Sociálnej poisťovne.
Od tohto percenta potom bude závisieť výška dôchodku. Ak vyjde percento medzi číslom 40 až 70, dostane postihnutý rovnaký invalidný dôchodok ako predtým. „Ak mu vyjde viac ako 70 percent, tak sa mu prizná dôchodok nanovo a spravidla vyšší," povedal Horváth. Tým, ktorých postihnutie poisťovňa uzná za menšie ako 40-percentné, „sa dôchodok odníme".
Ministerstvo práce nevie odhadnúť, koľko dôchodcov by mohlo o dôchodok prísť, tvrdí, že chce zabrániť ich enormnému rastu a zneužívaniu. „Rozhodli sme sa objektivizovať kritériá, aby priznanie dôchodku zodpovedalo stavu poberateľa," povedal hovorca ministerstva Danko.
Doteraz posudzoval invaliditu lekár podľa subjektívneho názoru. Dnes bude na rozhodnutie dôležitý konkrétny nález, ku ktorému sa priradia percentá, na všetkých pobočkách Sociálnej poisťovne jednotne. Kto nebude s posúdeným spokojný, môže sa odvolať. Odvolanie posúdia lekári na ústredí poisťovne a rozhodne o ňom krajský súd.
Poslanec Peter Bódy je s novým zákonom o sociálnom poistení spokojný, lebo umožňuje invalidným dôchodcom neobmedzene zarábať aj popri poberaní dôchodku. Doteraz boli obmedzení limitom. Keď ho prekročili, strácali nárok na dôchodok.
Ministerstvo chcelo toto obmedzenie ponechať pre plných invalidov. „V pôvodnom návrhu ministerstva sa mal tomu, kto pracuje, plný invalidný dôchodok krátiť o 34 percent, s čím som nesúhlasil. Plná invalidita sa hodnotila stratou schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 66 percent, tak sme hranicu posunuli na 70 percent preto, aby dôchodok nebol krátený," povedal Bódy.
Invalidná dôchodkyňa a pedagogička Nora Rusnáková z Piešťan síce víta, že „budeme môcť pracovať, ale možnosti nájsť si prácu, sú úbohé". Zamestnávatelia jej tvrdia, že ju nemôžu prijať pre jej postihnutie. „Nie je to ľahké a k tomu reformy. Začína to byť nad ľudské možnosti," hovorí.
Bódy upozorňuje, že spolu s prehodnocovaním invalidných dôchodkov sa v zavádzajú aj nové príspevky pre zamestnávateľov, ktoré ich majú motivovať, aby prijímali do práce aj zdravotne postihnutých ľudí.
ANO žiada znovu zaviesť niektoré sociálne dávky
TRNAVA - Aliancia nového občana v sobotu kritizovala niektoré sociálne reformy, najmä nekoncepčné branie príspevkov. „Od ministerstva sociálnych vecí budem žiadať urgentné riešenie súčasného stavu," vyhlásil po rokovaní Republikovej rady a Predsedníctva ANO v Trnave jej predseda Pavol Rusko.
Vrátené by mali byť predovšetkým príspevky na barly, invalidné vozíky a podobné zdravotné pomôcky.
„Niektoré dávky boli odobraté úplne bezhlavo," povedal minister zdravotníctva Rudolf Zajac. K nim podľa neho patrí aj zrušenie 300-korunového príspevku na barly pohybovo postihnutým ľuďom. Pripomenul, že aj občania odkázaní na invalidný vozík prišli o právo na druhý, tzv. domáci vozík.
„Úspora verejných zdrojov, ktorá sa zrušením príspevkov dosiahla, nie je adekvátna spôsobeným škodám," zdôraznil.
Ministerstvo sociálnych vecí označilo výhrady ANO za prekvapujúce, lebo sociálne zákony sa pripravovali za účasti jej predstaviteľov. Hovorca ministerstva Martin Danko povedal, že v tomto roku sa pripravujú viaceré zmeny, ktoré majú postavenie ľudí so zdravotným postihnutím zlepšiť, ale privítajú pomoc aj ministerstva zdravotníctva. (sita)

Beata
Balogová
