a potrebu zvýšiť sociálnu a ekonomickú úroveň zaostávajúcich regiónov nových členských štátov. "Cieľom je znížiť regionálne rozdiely v krajine ako aj celkové zaostávanie Slovenska za vyspelými členskými štátmi EÚ," konštatuje sa v stanovisku.
Podľa SR by únia mala na rozvoj zaostávajúcich častí EÚ sústrediť aspoň 75 percent prostriedkov zo štrukturálnych fondov. Čerpať by ich mali najmä tie oblasti, ktoré majú HDP na obyvateľa nižšie ako 75 percent európskeho priemeru. Slovensko zároveň necháva na zváženie EÚ, či budú podporu z týchto zdrojov získavať len regióny tých štátov, ktorých HDP na obyvateľa nedosahuje sto percent európskej dvadsaťpäťky
Prijatím nových členov sa posunú východné vonkajšie hranice EÚ, ich veľká časť bude na pomedzí Balkánu, Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. SR preto považuje za nevyhnutné koordinovať súčasnú cezhraničnú spoluprácu a zaviesť jeden spoločný nástroj podpory - Susedstvo.
Pre Slovensko je tiež dôležité aj po roku 2006 zachovať Kohézny fond tak, aby ďalej slúžil projektom životného prostredia a transeurópskych sietí dopravy. SR navrhuje, aby v období r. 2007-2013 nové členské krajiny dostali 1/3 prostriedkov z Kohézneho fondu a 2/3 zo štrukturálnych.