Bratislava 4. októbra (TASR) - Použitie zbraní proti civilnému dopravnému lietadlu, ktoré sa zdržuje vo vzdušnom priestore SR neoprávnene, vybočilo zo smeru alebo výškového koridoru je podľa smerníc a nariadení zakázané. Uvádza sa to v stanovisku Ministerstva obrany SR, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Ingrid Stanová.
Funkcionári, ktorým vyplýva z povinností riadiť činnosť proti narušiteľovi sú podľa smerníc povinní rešpektovať medzinárodné dohody a zmluvy so susednými štátmi. "Opatreniami však nesmie byť narušená bezpečnosť cestujúcich lietadla a vojenskí piloti ani nesmú uskutočniť výstražnú paľbu naň," píše sa v stanovisku. Zákrok proti nemu musí byť vykonávaný s dôrazom na zaistenie maximálnej bezpečnosti letu a zamedzenie ohrozenia životov cestujúcich na palube. Ide napríklad o vyvedenie lietadla - narušiteľa zo zakázaného priestoru alebo prinútenie pristáť ho na určenom letisku.
Opatrenia voči narušiteľovi, ktorý by chcel evidentne napadnúť dôležité strategické objekty musia byť legislatívne riešené v rámci medzinárodných dohôd na úrovni Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) založenej na základe Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve v roku 1944 v Chicagu. Na prípady protiprávneho únosu civilného lietadla na medzinárodných linkách, alebo iné protiprávne činy ohrozujúce životy a bezpečnosť cestujúcich a posádok sa vzťahujú tri medzinárodné zmluvy. Ide o Dohovor o potláčaní protiprávneho zmocnenia sa lietadiel podpísaný v rok 1970 v Haagu, Dohoda o potláčaní protiprávnych činov ohrozujúcich bezpečnosť civilného letectva(Montreal 1971) a Dohovor o trestných a niektorých iných činoch spáchaných na palube lietadiel (Tokio 1963).