ede v Bratislave to dnes povedal minister hospodárstva Pavol Rusko. Z tridsiatich najväčších a najviac rozpracovaných investičných projektov podľa Ruska až v dvanástich investori prejavili obavy z vývoja na Slovensku. V prípade jedného investora, kde už bolo tesne pred podpisom dohody o investícii, bol dokonca podpis odročený. "Ukazuje sa, že začíname strácať dych, čo sa týka schopnosti presvedčiť investorov o kontinuite vývoja, reformných procesov a politickej stability," dodal Rusko. Ako ďalej uviedol minister hospodárstva, minulotýždňový vývoj na politickej scéne ohrozuje aj kľúčovú investíciu automobilky Kia Motor, ktorá je dcérskou spoločnosťou Hyundai.
Podľa Ruska nie je zodpovedné, ak politici svoje osobné problémy a záujmy stavajú nad štátne záujmy. "Bolo by to elementárne zlyhanie politikov, ktorí majú ambície riadiť tento štát," dodal. Preto minister hospodárstva vyzval predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu a šéfa SF Ivana Šimka, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu a hľadali riešenie situácie, ktorej neriešenie by pre Slovensko znamenalo veľké škody. "Je to ich zodpovednosť, aby si navzájom nedávali nereálne podmienky," dodal. Koaliční partneri sú ochotní podporiť riešenie, na ktorom sa dohodnú SDKÚ a SF, pokiaľ sa bude plniť programové vyhlásenie vlády.
Podľa Ruska nemá logiku, ak SF hovorí o plnení programového vyhlásenia a na druhej strane robí kroky, ktoré smerujú k pádu vlády a naopak premiér by nemal žiadať, aby SF prišlo a odprosilo. "Bola by to nezodpovednosť politikov, ak sa nedokážu preniesť cez osobné spory a je ich povinnosťou, aby napĺňali programové vyhlásenie vlády," dodal. V prípade rokovaní o príchode Kia Motor na Slovensko zaznamenal rezort hospodárstva z poľskej strany dôrazné upozornenia pre investora o hrozbe predčasných volieb v SR a strate reformného dychu. "Len im dávajme ďalšie náboje a takto na tácke im donesme našu porážku," dodal Rusko na adresu súťaže SR s Poľskom o investíciu.
Za prvý rok súčasnej vlády sa podľa Ruska urobilo v oblasti reforiem viac ako počas celého funkčného obdobia vlády minulej. Prípadná strata investičných projektov by mala pre slovenskú ekonomiku, keďže je nastavená na prílev zahraničných investícií, výrazne negatívne následky. "Naše hospodárstvo nebolo nikdy tak dobre pripravené na investície ako je teraz," dodal. Investori, ktorí potrebujú istotu, že ekonomický a reformný vývoj v SR bude pokračovať, môžu totiž podľa ministra hospodárstva investovať v hociktorej okolitej krajine.
pu;mr;zd