tát. Zmenu dôkazného bremena však odporúča poslancom gestorský výbor Národnej rady. V takom prípade by bol podľa Fica zákon zbytočný a Smer by vyzval ministra spravodlivosti, aby ho stiahol. Za dôležité považuje Fico aj spätné pôsobenie zákona. Na tlačovej besede zdôraznil, že civilné právo retroaktivitu pripúšťa. Takto prišla o majetok aj vdova po generálnom tajomníkovi komunistickej strany NDR Honeckerovi.
Aby zákon nemohol byť zneužitý na šikanovanie občanov, navrhne Smer zvýšiť čiastku, nad ktorú bude možné žiadať preukazovanie pôvodu majetku. Ministerstvo spravodlivosti určilo túto hranicu na 200 násobok minimálnej mzdy, čo je 1,2 milióna korún. Smer sa bude snažiť zvýšiť ju na tisíc násobok, teda 6 miliónov. "Toto má byť zákon na veľké ryby," vysvetlil Fico. Za optimálny by považoval 2 000 násobok, ten by ale podľa neho nebol v parlamente priechodný. Fico sa obáva, že zákon sa v súčasnej podobe nepodarí prijať, čo naznačilo rokovanie vo výboroch a váhavý postoj opozície aj koalície. "Tu sa poslanci opozície a koalície veľmi rýchlo dohodnú, ako ho odpáliť," domnieva sa predseda Smeru.
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa v minulosti snažil presadiť Smer. Napokon ho z NR SR stiahol. Nový pripravilo ministerstvo spravodlivosti a Smer ho považuje za dobrý. Mal by postihnúť najmä nepoctivých privatizérov, korupciu, klientelizmus a organizovaný zločin. Zákon predpokladá, že prokurátor bude môcť navrhnúť súdu, aby v civilnom konaní skúmal pôvod majetku podozrivých. Ak nedokážu, že ho získali zákonnou cestou, súd im ho vezme. Ak štát súd prehrá, bude musieť platiť škody. Smer uvažuje o návrhu, aby proces mohol iniciovať len generálny prokurátor.