Rozhodne nie pre Roberta Fica, ktorý s podobným koncom rokovaní, pri znalosti politiky HZDS v posledných mesiacoch, musel počítať. Bolo jasné, že hnutie vo svojej momentálnej situácii nebude žiadať pád vlády. Odchod Fica z rokovaní a následná kritika na hlavu Vladimíra Mečiara mali voličovi HZDS ukázať, že jeho predseda sa spriahol s Dzurindom, a preto si viac nezaslúži dôveru. Profit - pritiahnutie časti voličov HZDS - mal získať Fico.
Taktika Smeru je založená na analýze politiky HZDS posledných mesiacov. Ak kedysi nebolo mysliteľné, aby tento subjekt čo i len uvažoval o podpore Dzurindovej vlády, prípadne nezahlasoval za odvolanie niektorého z jej členov, dnes je to realita. Obrat v politike hnutia nastal po posledných voľbách, ktoré opäť poukázali na jeho nulový koaličný potenciál. Preto taktiku založenú na čo najvýraznejšom vyhranení sa voči vláde (prebral ju Smer), bolo potrebné nahradiť niečím novým. Tým malo byť postupné zbližovanie sa so stranami vládnej koalície a príležitostná kooperácia. Ako príklad možno uviesť posledné odvolávanie ministra financií, keď sa poslanci HZDS zdržali hlasovania.
Otázna zostáva úspešnosť takejto taktiky politického boja. Preferencie hnutia sa totiž prepadajú, odlev voličov k Smeru a k národniarom (umocnený tým, že s nimi vstúpil do koalície niekdajší druhý najpopulárnejší muž HZDS, Gašparovič) je zrejmý. Nereálne je tiež, že by HZDS oslovilo priaznivcov vládnej koalície. Samo sa síce definuje ako subjekt mierne napravo, čo ho radí ideologicky bližšie k stranám vládnej koalície, jeho voliči sa však zo socio-ekonomického hľadiska regrutujú z ľavej strany spektra. Na rozdiel od ostatných parlamentných strán dnes HZDS nemá tému, ktorou by mohlo naspäť pritiahnuť voličov, jeho politika je preto nevýrazná.
HZDS trpí akousi schizofréniou: na jednej strane si nemôže dovoliť otvorene sa prihlásiť k spolupráci s vládnymi stranami, pretože by ho opustil aj zvyšok priaznivcov. Na druhej strane návrat k „totálnej opozícii" by znamenal krach všetkých snáh o prekonanie nulového koaličného potenciálu (pre Smer by bola koalícia s Mečiarovou stranou z pohľadu zahraničnej akceptácie politickou samovraždou).
V prípade HZDS dnes dvojnásobne platí porekadlo Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. HZDS preto podľa potreby uprednostní podporu krízou zmietanej vládnej koalície (pričom určite neobíde naprázdno) pred náhlymi predčasnými voľbami, v ktorých by nezískalo nič.
Autor: MARTIN SVATUŠKA(Autor je politológom)

Beata
Balogová
