V parlamente je päť opozičných subjektov, ktoré zaujali tri rozdielne postoje k dvom najdôležitejším otázkam dnešnej politiky - k pádu vlády a k predčasným voľbám. Z piatich jediné Slobodné fórum nie je ani za pád vlády, ani za predčasné voľby. Smer, Ľudová únia a KSS sú za jedno i za druhé. Smer preto, lebo rovnako ako jeho predseda chce čo najskôr vládnuť, KSS preto, že musí byť proti každej vláde, a Tkáč preto, lebo to je jediný spôsob, ako sa môže zavďačiť Slotovi, aby sa na jeho chrbte dostal do parlamentu. Na rozdiel od ostatných je Mečiarovo HZDS iba za zmenu vlády, ale proti predčasným voľbám. Všetci, ktorým sa zdá, že Mečiar hovorí vo štvrtok jedno a v sobotu niečo celkom iné, nevidia to podstatné. Že predseda HZDS ponúka dnešným vládnym stranám spoluvládnutie.
Ak vo štvrtok Vladimír Mečiar naznačil iba toľko, že premiér Dzurinda nie je odkázaný na Šimka, lebo „má ešte viacero variantov", tak v piatkovom rozhlasovom vystúpení skonkretizoval, za ktorý sa prihovára: „Bolo by treba urobiť nový politický program, urobiť novú koalíciu, urobiť nové personálne riešenia vlády, parlamentu a na báze takejto novej dohody doviesť Slovensko k riadnym voľbám." Predseda HZDS otvorene povedal, že také niečo sa nedá urobiť so Šimkom, so Smerom, s komunistami a s Tkáčom. Z čoho vyplýva, že predseda HZDS svoje „nové dohody, ktoré by stabilizovali výkonnú a parlamentnú moc", ponúka dnešným vládnym stranám. Cenou za také „dovládnutie" by bola rezignácia na vládny program a úplná rehabilitácia HZDS a Mečiara. Jeho ponuka skompletizovala možnosti, z ktorých si dnes môže koalícia vybrať.
Môže vymeniť premiéra a utvoriť päťkoalíciu so Šimkom. Môže zostať menšinová a nemusí padnúť, ak sa zmieri s tým, že nebude ani celkom vládnuť. Môže sa dohodnúť s Mečiarom a vládnuť s HZDS, a napokon môže spolu s opozíciou odhlasovať predčasné voľby. Okolnosť, že sa jej ani jedna možnosť nepáči, nič nemení na tom, že jedna z nich sa napokon stane skutočnosťou.

Beata
Balogová
