Bratislava 20. januára (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan tvrdí, že rokovania o tzv. finančnej perspektíve Európskej únie (EÚ) po roku 2006 budú rovnako náročné ako rokovania o ústavnej zmluve.
"Bude to ďalšia skúška toho, akým spôsobom každý štát bude ochotný pôsobiť v budúcej rozšírenej EÚ," povedal Kukan na margo rokovaní o rozpočtovom rámci na roky 2007 až 2013. Pokračoval, že pôjde o ďalšie rokovanie, pri ktorom dôjde buď ku konsenzu alebo k vytvoreniu novej konštelácie v EÚ.
Podľa Kukana sa už objavujú špekulácie, podľa ktorých bude práve rokovanie o finančnej perspektíve príležitosťou, aby niektoré členské štáty využili fakt, že výrazným spôsobom prispievajú do rozpočtu EÚ a to na posilnenie svojich vyjednávacích pozícií pri tvorbe ústavnej zmluvy. "Bude to ťažká a zložitá diskusia, lebo týchto štátov málo, ale sú výrazné a vplyvné," dodal pred novinármi.
Konečný prvý návrh finančnej perspektívy má EK predložiť 10. februára, následne sa začne diskusia v členských štátoch, ktoré majú v rukách konečné rozhodnutie. To sa očakáva až na budúci rok.
Schôdzka venovaná prvému návrhu tzv. finančnej perspektívy sa očakáva s napätím po decembrovej výzve šiestich bohatých krajín EÚ, aby rozpočtové výdavky nepresahovali v budúcnosti jedno percento hrubého domáceho produktu EÚ.
Predseda EK Romano Prodi takúto výzvu Nemecka, Francúzska, Británie, Švédska, Rakúska a Holandska vtedy jednoznačne odmietol a jeho postoj sa nezmenil.
Komisia sa teraz pokúša nájsť kompromis, ktorý uspokojí šesticu bohatých krajín, ale aj nádeje nových členov, že sa nezníži ich finančná podpora.